Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
26 °C
AAA

Po trzecią dawkę szczepionki do Galerii Jurajskiej

Działający od lipca w Galerii Jurajskiej punkt szczepień podał już 27,5 tys. dawek szczepionki przeciw COVID-19, zarówno osobom dorosłym, jak i młodzieży. Dziś zgłaszają się do niego przede wszystkim osoby zainteresowane przyjęciem trzeciej dozy. Maleje liczba szczepień pierwszą dawką.

Częstochowianie nie rezygnują z trzeciej dawki szczepionki. Aż 90% wszystkich wykonywanych dziś szczepień w punkcie działającym w Galerii Jurajskiej przypada na dawkę przypominającą. Tendencja ta umacnia się od końca listopada ub. roku.

Szczepienia trzecią dawką praktycznie zdominowały pracę punktu. To oczywiście dobra wiadomość, bo pokazuje, że osoby w pełni zaszczepione są odpowiedzialne i nie rezygnują z dodatkowej dozy, która ma im zapewnić ochronę, zwłaszcza przed wariantem Omikron. Widać to było zresztą w dziennej liczbie szczepień na przełomie roku, kiedy to przyjmowaliśmy dziennie od 350 do 450 osób, a nawet blisko 600”

mówi Łukasz Ignacyk z firmy Gremedig, koordynującej punkt w Galerii Jurajskiej.

Z drugiej jednak strony, obserwujemy pewien negatywny trend. Od kilku tygodni sukcesywnie spada liczba nowych szczepień. To dziś około 10% wszystkich szczepień, a każdego dnia wykonujemy ich obecnie od 100 do 300. W grupie tej najczęściej pojawiają się osoby, które ze względów zawodowych zdecydowały się na przyjęcie preparatu, np. kierowcy tirów jeżdżący zagranicę”

dodaje.

To o tyle niepokojące, że poziom wyszczepienia w powiecie częstochowskim oscyluje od pewnego czasu na poziomie 59,9% - podaje serwis gov.pl.

Są jednak i dobre wieści. Jak zauważają przedstawiciele punktu, nie słabnie zainteresowanie szczepieniami wśród osób w wieku 15 plus. Na szczepienie w Galerii Jurajskiej zdecydowało się już 1500 nastolatków, w tym uczniowie z 3 częstochowskich szkół. 

To osoby, które do punktu zgłaszają się najczęściej samodzielnie z wypełnioną przez opiekunów zgodą na szczepienie. W zdecydowanej większości to sami młodzi ludzie wychodzą z inicjatywą, aby się zaszczepić, co cieszy, bo pokazuje dużą świadomość i odpowiedzialność w tej grupie”

mówi Łukasz Ignacyk.

W działającym dziś w Galerii Jurajskiej punkcie szczepień można przyjąć szczepionki 3 producentów – Pfizer, Moderna oraz Johnson&Johnson. Z racji małego zainteresowania, punkt zrezygnował niedawno ze szczepienia preparatem firmy AstraZeneca. Nie szczepi się tutaj także dzieci.

Dla osób, które chcą się zaszczepić – po raz pierwszy lub przyjąć dawkę przypominającą – mamy uproszczoną procedurę. Do punktu można przyjść z marszu, bez wcześniejszego rejestrowania się. Wystarczy tylko zabrać ze sobą dokument tożsamości i na miejscu wypełnić stosowne dokumenty. Młodzież 15+ z kolei powinna mieć przy sobie podpisaną zgodę prawnych opiekunów”

informuje Łukasz Ignacyk.

Punkt działa w godzinach pracy Galerii Jurajskiej od poniedziałku do soboty, a także w niedziele handlowe. Czynny jest także w niedziele niehandlowe od 12 do 18.

Punkt w Galerii Jurajskiej od ponad pół roku jest nie tylko jednym z popularniejszych w regionie, ale także jednym z najchętniej wybieranych w Częstochowie, o czym świadczy liczba 27,5 tys. podanych już szczepionek. To najlepiej pokazuje jak ważne jest dziś udział centrów handlowych w sukcesie całej akcji szczepień”

mówi Anna Borecka-Suda, zastępca dyrektora Galerii Jurajskiej.

Tym bardziej, że wiele osób wskazuje dziś konkretne powody, dlaczego wybiera punkt w centrum handlowym. Przekonuje brak zawiłości rejestracji, a także łatwość, z jaką można dojechać i dojść do punktu, który zlokalizowany jest nie tylko przy wyjściu z parkingu, ale i przy windzie. Wiele osób też łączy zakupy z wizytą w punkcie. Nie bez znaczenia jest także to, że działający u nas punkt nie kojarzy się z przychodnią czy szpitalem”

wylicza.

W Polsce działa dziś ponad 120 tymczasowych punktów szczepień zlokalizowanych w galeriach handlowych, podaje Polska Rada Centrów Handlowych. W samej Galerii Jurajskiej działają dwa – jeden prowadzi Gremedig, drugi apteka Super-Pharm.


Komentarze