Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
6 °C
AAA

"Placówki prowadzone są przez małych, polskich przedsiębiorców". Sieć Żabka zamknięta w niedzielę?

Wiadomości
fot. wikipedia commons
W niedzielę informowaliśmy o nowym pomyśle obozu rządzącego ws. niedziel niehandlowych. PiS wprowadził do Sejmu projekt nowelizacji ustawy, która ma uderzyć w sklepy omijające aktualnie obowiązujące zakazy.

W niedzielę niehandlową działać mogą tylko: cukiernie, lodziarnie, stacje paliw, restauracje, kwiaciarnie, sklepy prasowa oraz placówki pocztowe. Z zakazu wyłączone są też małe sklepiki osiedlowe, pod warunkiem, że prowadzone są przez właściciela działającego na własny rachunek i osobiście pracującego w sklepie.

Prawie natychmiast właściciele dużych sieci analizowali możliwość ominięcia zakazów. Jednak nie wszyscy musieli ograniczać swoją działalność. Przykładem jest Żabka. W niedzielnej publikacji zaznaczyliśmy, że "zielonym sklepom" sprzedaż we wszystkie niedziele umożliwia status placówek pocztowych. Otrzymaliśmy stanowisko w tej sprawie od biura prasowego Żabka Polska. Sieć wyraźnie zaznacza, że nie omija zakazu umyślnie, ponieważ jako placówka pocztowa sklepy Żabka zarejestrowane są od 2012 roku - status placówek pocztowych w większości sklepów obowiązuje od 2012 roku, a więc nie jest w żaden sposób związany z wprowadzeniem ustawy o ograniczeniu handlu. Żabka konsekwentnie rozszerza katalog usług oferowanych swoim klientom, w tym m.in. finansowych czy pocztowych, co jest naturalne dla sieci typu convenience - informuje Żabka Polska.

Żabki mogą być otwarte, ponieważ działają we współpracy z franczyzobiorcami. Każdy z nich działa jako mikroprzedsiębiorstwo, zatem jest też właścicielem swojego sklepu. 

Placówki sieci Żabka prowadzone są przez małych, polskich przedsiębiorców, którzy współtworzą naszą sieć w oparciu o model franczyzowy. Tym samym w ramach sieci działa blisko 6000 mikroprzedsiębiorstw obecnych w całej Polsce. Nasi franczyzobiorcy ze wsparciem Żabki każdego dnia starają się skutecznie konkurować z nowoczesnym handlem wielkopowierzchniowym, wykorzystując swoje najważniejsze atuty: bliskość, dostępność i bezpośrednie relacje franczyzobiorcy z jego lokalnymi klientami - informuje Żabka Polska.

Zwracamy uwagę, że większość sklepów Żabka funkcjonuje w dni objęte ograniczeniami, korzystając z wyłączenia dla przedsiębiorców działających we własnym imieniu i na własny rachunek, prowadzących sprzedaż osobiście. Status placówki pocztowej nie warunkuje zatem możliwości otwierania sklepów w dni objęte zakazem handlu, daje on franczyzobiorcom możliwość skorzystania z pomocy pracowników”

żabka polska.

9 lipca właściciel Biedronki podpisał współpracę z Pocztą Polską. Na ten moment w kilkudziesięciu sklepach w całej Polsce klienci mogą odbierać przesyłki. Ma to umożliwić Biedronce normalne funkcjonowanie także w niedziele niehandlowe.

Takie działania spotykają się ze sprzeciwem środowisk związkowych, zwłaszcza Solidarności, która popierała kilka lat temu Prawo i Sprawiedliwość za ten pomysł. Dlatego obóz rządzący próbuje wprowadzić zmiany w prawie. Poseł PiS-u Janusz Śniadek w rozmowie z PAP zapowiedział, że projekt nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta, trafił już do Sejmu.

Projekt zakłada, że sklep będzie mógł sprzedawać w niedzielę handlową, jeżeli jego działalność jako placówka pocztowa będzie przeważać.

Zostanie wprowadzony obowiązek prowadzenia ewidencji, pokazującej, jakie są przychody z tej przeważającej działalności, a jakie z pozostałej - wytłumaczył Śniadek w rozmowie z PAP.