Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
11 °C
AAA

Plac Wojska Polskiego w Bielsku-Białej w nowej odsłonie

Wiadomości
foto: ms.bielsko-biala.pl/
Plac Wojska Polskiego w centrum Bielska-Białej, który obecnie w całości zajmuje parking, stanie się miejscem spotkań, uroczystości i koncertów. W tym roku rozpocznie się przebudowa placu Wojska Polskiego wraz prowadzącą do niego ulicą – podał magistrat.

Od wielu lat plac służył głównie jako parking. Teraz ma być bardziej zielono i przyjaźnie dla przychodzących się tam bielszczan. Płyta placu pomiędzy kamienicami okalającymi go od strony wschodniej, zachodniej i północnej zostanie przebudowana i połączona z istniejącą nawierzchnią głównego deptaka miejskiego: ul. 11 Listopada. Dochodząca do placu od strony północnej ul. Cyniarska zostanie odtworzona w historycznym śladzie, czyli zostanie wyprostowana. W bielskim Miejskim Zarządzie Dróg trwają przygotowania do inwestycji

poinformował Jacek Kachel z wydziału prasowego bielskiego urzędu miejskiego.

W zamierzeniach samorządu plac z parkingu przeistoczy się niemal w park. Posadzone zostaną m.in. dwa szpalery drzew o wysokości 10 metrów, pod którymi zamontowane będą ławeczki.

Przeprowadzane zmiany mają na celu powstanie nowej przestrzeni publicznej dla mieszkańców, z dużą ilością zieleni. Na środku stworzona zostanie przestrzeń do aranżacji różnych spotkań. Przygotujemy możliwości techniczne pod organizację koncertów lub jarmarków świątecznych. Ułożona zostanie zabytkowa kostka brukowa, ale nie zapomnimy o paniach, aby mogły nawet w szpilkach wygodnie poruszać się po tym miejscu

powiedział cytowany w komunikacie dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg Wojciech Waluś.

Właściciele i dzierżawcy punktów gastronomicznych otrzymają możliwość ustawienia ogródków przed kamienicami. Zamontowane zostanie nowoczesne oświetlenie. Całości dopełni mała architektura, w skład której wejdzie m.in. fontanna, a także fortepian, na którym będzie można grać. Od strony północnej placu planowana jest lokalizacja sceny na potrzeby wydarzeń kulturalnych.

Urzędnik dodał, że część miejsc postojowych zniknie z placu.

MZD wyprzedzająco wybudował parking przy pobliskiej ul. Paderewskiego i przygotowuje wielopoziomowy obiekt przy nieodległym Bielskim Centrum Onkologii

powiedział Kachel.

„Obecnie przygotowywany jest przetarg na przebudowę placu. Po jego rozstrzygnięciu zasadnicze prace rozpoczną się w drugiej połowie roku, a ich finał planowany jest na 2022 r.” – zaznaczył Kachel.

Plac Wojska Polskiego jest jednym z głównych miejsc w Bielsku-Białej. Został wytyczony w 1723 r. jako główny rynek lokowanej wówczas Białej Krakowskiej. Później stał się jednym z dwóch głównych rynków tego miasta. Najstarsze kamienice pochodzą z początku XIX w. Przy nim stoi m.in. dawny ratusz bialski oraz secesyjna kamienica Pod Żabami. (PAP)


Komentarze