Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
11 °C
AAA

Pielgrzymki na Jasną Górę w liczbach

Wiadomości
fot. Biuro Prasowe Jasnej Góry
Tuż przed mniejszym świętem w Częstochowie, Jasna Góra podsumowała dotychczasowe pielgrzymki. Od 4 czerwca do 14 sierpnia, na Jasną Górę przybyło pieszo ponad 50,5 tysiąca osób. Dziś, w Święto Wniebowstąpienia NMP Jasna Góra będzie najważniejszym punktem uroczystości kościelnych w Polsce.

Tegoroczne piesze pielgrzymowanie na Jasną Górę na uroczystość Wniebowzięcia NMP było wielkim błaganiem o pokój zwłaszcza dla Ukrainy. Pielgrzymi podróżowali nie tylko pieszo, ale także rowerowo, konno, na rolkach, a nawet biegnąc. 

Jak informuje biuro prasowe Jasnej Góry, w dotychczasowym tegorocznym sezonie pielgrzymkowym, od 4 czerwca do 14 sierpnia, na Jasną Górę przybyło:  139 pielgrzymek pieszych – przyszło w nich ok. 50,5 tys. osób, 220 pielgrzymek rowerowych – przyjechało w nich prawie 7 tys. osób, 20 pielgrzymek biegowych – przybiegły w nich 544 osoby. Dotarły też: pielgrzymka rolkowa z Wrocławia, a w niej 35 osób i pielgrzymka konna - 17 osób 

Tylko od 5 sierpnia, pielgrzymujących przed uroczystością Wniebowstąpienia NMP było ponad 43 tysiące. Wśród nich najliczniejszymi były 44. Radomska Pielgrzymka Piesza przyszło w niej 4 tys. 848 osób, 42. Krakowska Pielgrzymka Piesza – 4 tys. osób oraz 311. Warszawska Pielgrzymka Piesza – 4 tys. osób. 

Najdłuższy szlak, pielgrzymując na Jasną Górę tradycyjnie przeszła 41. Pielgrzymka Kaszubska (grupa wyruszająca z Helu) - 638 km w 19 dni. Tuż za nią na podium uplasowała się 39. Pielgrzymka Szczecińsko-Kamieńska: grupy z Pustkowa - 636 km w 20 dni i ze Świnoujścia - 625 km w 19 dni, a także 30. Pielgrzymka Ełcka: grupa z Suwałk - 560 km w 17 dni. Kolejne pielgrzymki przybędą na uroczystość Matki Bożej Jasnogórskiej, która przypada 26 sierpnia.