Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
11 °C
AAA

Piekary Śląskie: Rzecznik MPWiK wyjaśnia przyczyny gigantycznej podwyżki

Źródło: MPWiK Piekary Śląskie
Ciąg dalszy tematu podwyżek cen za wodę i odbiór ścieków w Piekarach Śląskich. Rzecznik Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji wyjaśnia przyczyny wzrostu jednej z opłat nawet o 220%.

Największy wzrost cen nastąpi w opłacie abonamentowej za odprowadzane ścieki - opłata na odbiorcę rozliczanego na podstawie wodomierza lokalowego w budynku wielolokalowym wzrośnie z 2,46 zł na 7,92 zł. O sprawie pisaliśmy rano (artykuł znajdziesz TUTAJ).

Po pierwsze muszę wyjaśnić kogo dotyczy ta taryfa abonamentowa, bo nazwa może być myląca. Żeby zostać odbiorcą rozliczanym na podstawie wodomierza lokalowego w budynku wielolokalowym trzeba spełnić łącznie określone warunki prawne i techniczne. W największym skrócie trzeba dysponować prawem własności do lokalu, potwierdzone księgą wieczystą, a budynek musi posiadać całkowicie samodzielną instalację wodociągową doprowadzającą wodę indywidualnie do każdego lokalu i umożliwiającą instalację licznika głównego dla każdego odbiorcy w tym budynku z osobna. Dodatkowo, każdy taki odbiorca ma indywidualną umowę z naszą Spółką. Takich odbiorców w Piekarach Śląskich jest zaledwie 30 na 6500 co stanowi 0,46% naszych klientów. Wbrew nazwie, która może być myląca, ale taki zapis wynika z obowiązującej ustawy, mieszkańcy wielolokalowych bloków spółdzielczych czy wspólnoty mieszkaniowe nie spełniają tych warunków i nie są odbiorcami rozliczanymi na podstawie wodomierza lokalowego w budynku wielolokalowym

- informuje Witold Jajszczok, rzecznik prasowy MPWiK.

Rzecznik Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Piekarach Śląskich podkreśla, że największa podwyżka cen dotyczy bardzo małej grupy odbiorców.

A teraz kilka słów o konstruowaniu taryfy. Taryfę buduje się na podstawie kosztów, które ponosi Spółka dzielonych przez liczbę członków grupy, której ta taryfa dotyczy. Gdy taka grupa jest większa, to koszty jednostkowe spadają, gdy jest mniejsza - rosną. Właśnie dlatego interesująca Pana opłata abonamentowa jest wyższa od innych, że dotyczy zaledwie 30 odbiorców. Jak Pan jednak widzi dotyczy ona bardzo ograniczonej grupy naszych klientów

- mówi witold jajszczok.


Komentarze