Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
9 °C
AAA

Pensja, emerytura i odprawa - co dostała wiceprezydent Chorzowa?

Miasta
Pod koniec grudnia wiceprezydent Mariola Roleder została odwołana ze stanowiska. Jak się okazało po nowym roku... po to by skorzystać z praw emerytalnych i kilka dni później na stanowisko powrócić. Czy pani wiceprezydent przy okazji tego kadrowego ruchu przyjęła odprawę dla osoby odchodzącej z pracy? Owszem. Wszystko odbyło się legalnie. Pytanie tylko, czy taka "roszada" na publicznym stanowisku nie jest najzwyczajniej w świecie niesmaczna?!

Prezydent Chorzowa, Andrzej Kotala, odwołał Mariolę Roleder ze stanowiska zastępcy prezydenta z dniem 28 grudnia 2019 r., po czym... powołał ją na to samo stanowisko 2 stycznia 2020 r. 

Oba zarządzania można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Chorzów. 

Jak czytamy w nadesłanej odpowiedzi Urzędu Miasta, wiceprezydent Mariola Roleder zdecydowała się na skorzystanie z przysługujących jej świadczeń emerytalnych, a to wiąże się z rozwiązaniem umowy o pracę. Wiadomo, że Pani prezydent odpoczywać jednak nie zamierza.

Dotychczasowa współpraca, duże doświadczenie i wiele podjętych przez panią Roleder obowiązków, skłoniły prezydenta do ponownego powołania Marioli Roleder na stanowisko wiceprezydenta. ”

Kamil Nowak, Rzecznik Prasowy Urzędu Miasta w Chorzowie

Brzmi cokolwiek dziwnie? W międzyczasie Pani wiceprezydent dostała też odprawę emerytalną. Pojawia się pytanie, czy pani wiceprezydent na emeryturę nie mogła przejść, wtedy kiedy faktycznie na emeryturę przejść zamierza? I po co Pani wiceprezydent emerytura, skoro pełni funkcję wiceprezydent? 

Decydując się na przejście na emeryturę - zgodnie z obowiązującymi przepisami - pani Marioli Roleder przysługuje prawo do odprawy emerytalnej. To świadczenie pieniężne w kwocie równej trzykrotności miesięcznego wynagrodzenia ma charakter jednorazowy. Pracownik, który otrzymał odprawę, nie może nabyć prawa do niej ponownie.”

Kamil Nowak

Czyli, gdyby chorzowski magistrat znów wpadł na pomysł odwołania i powołania Pani wiceprezydent może to zrobić, ale już bez wypłacenia jej odprawy. 

Foto: Mariola Roleder FB


Komentarze