Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
12 °C
AAA

Parlament Europejski zajmie się aborcją w Polsce

Wiadomości
W środę europosłowie będą dyskutować o prawach kobiet i praworządności w Polsce. W spotkaniu weźmie udział m.in. europejska komisarz ds. równości i polska przewodnicząca Rady Rodziny.

Wysłuchanie jest organizowane wspólnie przez komisje: Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych oraz Praw Kobiet i Równouprawnienia.

Dyskusja skoncentruje się na wpływie podjętych już działań oraz ataków na zdrowie seksualne i reprodukcyjne kobiet oraz ich prawa w Polsce, takie jak prawo dostępu do opieki zdrowotnej, prawo do prywatności, prawo do edukacji”

– głosi komunikat opublikowany na stronie internetowej PE.

Podczas pierwszej sesji europosłowie będą rozmawiać z komisarz ds. równości Heleną Dalli.

W drugiej części spotkania udział wezmą: Wojciech Hermeliński, były sędzia Trybunału Konstytucyjnego, Marta Lempart, jedna z liderek Strajku Kobiet, oraz Dorota Bojemska, przewodnicząca Rady ds. Rodziny przy Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej.

Dyskusja zaplanowana jest w godzinach 13.45 - 15.15. Wysłuchanie będzie można śledzić online.

W październiku 2020 r. Trybunał Konstytucyjny uznał, że prawdopodobieństwo ciężkich wad płodu nie jest wystarczające dla dopuszczalności aborcji. Po publikacji wyroku stracił moc przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r., zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Aborcja dopuszczalna jest w dwóch przypadkach: zagrożenia życia lub zdrowia kobiety lub gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża jest wynikiem czynu zabronionego (np. gwałtu lub kazirodztwa).

Wyrok TK spotkał się ze sprzeciwem części społeczeństwa. Tzw. "Strajk Kobiet" cyklicznie organizowany jest w całej Polsce, także w woj. śląskim. W październiku ubiegłego roku podczas starć z policją w Katowicach zatrzymany został m.in. poseł Maciej Kopiec.