Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
5 °C
AAA

Park rekreacyjny w ważnym historycznie miejscu. Promenada w Mysłowicach oficjalnie otwarta

Artykuły
Za prawie 5,8 mln zł Promenada zmieniła się nie do poznania. I choć nowym parkiem mysłowiczanie cieszą się już od miesięcy, w czwartek 9 września nastąpiło jego oficjalne otwarcie.
Staramy się robić wszystko, aby mieszkańcy dowiedzieli się o tym miejscu, o historii, o tym, że zostało ono odrestaurowane. Również zapraszam do źródełka, które jest takim miejscem szczególnym, historycznym
– mówi prezydent Mysłowic Dariusz Wójtowicz.

W otwarciu wzięli udział przedstawiciele władz miasta i katowickiego IPN-u, orkiestra dęta KWK Mysłowice-Wesoła oraz mieszkańcy i młodzież, która poznała przy tej okazji historię Promenady.

– Było to miejsce istnienia najpierw zastępczego więzienia policyjnego, a potem obozu pracy. Dzisiaj to miejsce w niczym nie przypomina miejsca obozu – mówi Andrzej Sznajder, dyrektor katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Na terenie parku powstały stawy wraz z mostkiem zakochanych, tarasem widokowym i fontannami. Przy nowych alejkach stanęły ławeczki, kosze na śmieci i latarnie, są też miejsca do grillowania, plac zabaw i parking od strony ul. Portowej oraz symboliczny ogród róż.

Od momentu, kiedy władze samorządowe Mysłowic podjęły decyzję o renowacji, odrestaurowaniu tego terenu, zwracaliśmy uwagę na to, by zachować tu pewien element tamtej historii, trudnej historii Mysłowic, i również upamiętnić ofiary. Dzisiaj mogę powiedzieć, że to się stało. Powstał piękny obiekt, a w jego strukturze symboliczne mury przypominające o istnieniu baraków obozowych – dodaje Andrzej Sznajder.

O wydarzeniach, które miały tu miejsce, będzie niebawem przypominać specjalna strefa pamięci. Na murach zawisną tablice z nazwiskami ok. 2,5 tys. osób, które straciły tu życie.

Pojawią się nazwiska w fajnej formie graficznej, bo chcę to zrobić na szkle hartowanym, takie drukowane jedno za drugim, jak to w tych amerykańskich miejscach pamięci się odbywa, przetykane tylko datą urodzin i zgonu
– tłumaczy Adam Plackowski, dyrektor Muzeum Miasta Mysłowice.

Choć dziś Promenada jest miejscem odpoczynku, będzie przypominać mieszkańcom o tragicznej części historii naszego miasta. Zyskaliśmy więc nowy park rekreacyjny w ważnym historycznie miejscu.


Komentarze