Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
14 °C
AAA

Otwarcie ronda im. Praw Kobiet w Sosnowcu z udziałem Marty Lempart

Wiadomości
Um Sosnowiec
W rocznicę uzyskania przez kobiety praw wyborczych, skrzyżowanie u zbiegu ulic Piłsudskiego, Dęblińskiej i 3 Maja w Sosnowcu otrzymało nazwę Rondo im. Praw Kobiet.

Petycja i inicjatywa w sprawie nadania nazwy Praw Kobiet jednemu z sosnowieckich rond była pomysłem Doroty Kurcz, którą wsparły Dziewuchy z Sosnowca. Pomysł poparł Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca oraz Ewa Szota, przewodnicząca Rady Miejskiej w Sosnowcu. - Jest takie powiedzenie, że mądrzy ludzie budują mosty, a głupi mury. Niech to Rondo im. Praw Kobiet będzie takim mostem, który będzie nas wszystkich łączył. Bardzo dziękuję władzom miasta, że poparły naszą inicjatywę. Wspólnie zrobiliśmy wielką rzecz. Ta nazwa to wyraz solidarności wobec wszystkich kobiet, bo wszystkie na uhonorowanie zasługują i zwrócenie uwagi na szereg praw, o które musimy się troszczyć. W końcu prawa raz nadane nie są gwarantem i mogliśmy się o tym przekonać wielokrotnie w ostatnich miesiącach - podkreślała podczas uroczystości Dorota Kurcz.

To wielki dzień dla kobiet, które przez lata musiały walczyć i walczą dziś o swoje prawa. Cieszę się, że w Sosnowcu, w którym mam zaszczyt pełnić jako pierwsza kobieta w historii funkcję przewodniczącej Rady Miasta, udało nam się wspólnymi siłami doprowadzić do tego, że mamy rondo nazwane imieniem praw kobiet. To symbol. Bardzo ważny symbol, bo musimy pamiętać, że prawa nie są nam dawane, trzeba o nie walczyćpowiedziała Ewa Szota.

Uczestniczymy w wydarzeniu symbolicznym, które ma dla nas kobiet ogromne znaczenie. W rocznicę uzyskania prawa wyborczych nadajemy nazwę jednemu z rond, które od teraz będzie się nazywać Rondo im. Praw Kobiet. Kobiety także mają swoje prawa, o czym wiele osób na świecie nadal nie wie lub nie chce wiedzieć. Pamiętajmy o tym. Sosnowiec pamięta, czego najlepszym dowodem jest nasza obecność tutaj - podkreślała Anna Jedynak, pełnomocnik prezydenta Sosnowca ds. funduszy zewnętrznych i polityki społecznej.

 - Sosnowiec to miasto, w którym od zawsze stykały się różne religie, kultury, poglądy polityczne. Bo można, a nawet trzeba się różnić, mieć różne poglądy, odmienne zdanie, ale w sprawach ważnych dla nas wszystkich mówić wspólnym głosem. Nie wiem dlaczego tak się stało, że to kobiety musiały walczyć o swoje prawa, a nam mężczyznom, facetom po prostu to dano. Dlatego musimy się upominać, my mężczyźni o prawa kobiet. Wskazanie miejsca w centrum Sosnowca to dobra lokalizacja do upamiętnienia tak ważnej społecznie kwestii, jaką są prawa kobiet. Polki jako jedne z pierwszych na świecie otrzymały prawa wyborcze, niespełna kilka tygodni po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Wskazuje to na fakt, jak ważną dla całego społeczeństwa była kwestia praw kobiet. Nazwanie ronda w Sosnowcu Rondem Praw Kobiet jest ukłonem w stronę wszystkich działaczek, członkiń organizacji, które już w drugiej połowie XIX wieku organizowały spotkania i zjazdy w celu omówienia sytuacji gospodarczej kobiet - podsumował Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

W uroczystości wzięli udział m.in.:  parlamentarzyści, radni, przedstawiciele sosnowieckiej oświaty, organizacji i stowarzyszeń, zawodniczki sosnowieckich klubów sportowych oraz liderka Strajku Kobiet Marta Lempart.