Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
20 °C
AAA

Oszustwo przy rozliczeniu dotacji na termomodernizację budynków w Piekarach Śląskich? Jest akt oskarżenia

ZGM Piekary Śląskie
Prokuratura Okręgowa w Sosnowcu skierowała do Sądu Okręgowego w Gliwicach akt oskarżenia przeciwko pięciu osobom. Oskarżeni są o nieprawidłowości przy realizacji projektu termomodernizacji budynków wspólnot mieszkaniowych na Osiedlu Wieczorka w Piekarach Śląskich.

W 2017 roku Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach ogłosił nabór wniosków aplikacyjnych w konkursie dotyczącym Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 – 2020, którego celem było m.in. ograniczenie niskiej emisji na terenie województwa śląskiego.  Wymogiem formalnym ubiegania się o to wsparcie było terminowe złożenie dokumentacji wykazującej gotowość realizacji inwestycji oraz deklaracja rzetelnego przestrzegania obowiązujących procedur.  

W okresie marzec - sierpień 2019 roku do WFOŚiGW trafiły wnioski przygotowane  przez Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Piekarach Śląskich. - Dotyczyły one m.in. dofinansowania realizacji inwestycji kompleksowej termomodernizacji 4 budynków, przy ul. Andersa w Piekarach Śląskich. Z dołączonej do wniosków dokumentacji wynikało, że do 31 grudnia 2018 roku prace modernizacyjne tych obiektów zostały już wykonane. Na dowód ich zakończenia przedłożono WFOŚiGW protokół odbioru technicznego robót budowlanych - informuje Prokuratura Okręgowa w Sosnowcu.

WFOŚiGW zatwierdził wnioski i wypłacił 525.000 złotych.

Tymczasem w wyniku prowadzonych czynności ustalono, że objęte dofinansowaniem roboty nie zostały faktycznie zakończone do 31 grudnia 2018 roku. Prace związane z termomodernizacją budynków przy ul. Andersa trwały do aż marca 2019 roku, a ich końcowy odbiór nastąpił dopiero 10 kwietnia 2019 roku - dodaje sosnowiecka prokuratura.

Oskarżeni to zarówno pracownicy Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Piekarach Śląskich, jak i kierownik budowy oraz właściciel firmy, której zlecono wykonanie robót budowlanych.     
    
Czyny zarzucone oskarżonym zakwalifikowano m.in. jako przestępstwa z art. 297 § 1 k.k. w zw. z art. 286 § 1 k.k. w zw. z art. 294 § 1 k.k. w zw. 11 § 2 k.k. i art. 12 § 1 k.k. (oszustwo w stosunku do mienia znacznej wartości w związku z wyłudzeniem dotacji oraz posługiwaniem się nierzetelnymi dokumentami) zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 10.    


Komentarze