Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
11 °C
AAA

Oddali włosy, pomogli potrzebującym

Wiadomości
fot. UM Bytom
Już 7 raz bytomianie wzięli udział w akcji charytatywnej „Zetnij włosy na peruki”. Tylko podczas piątkowego finału udało się zebrać włosy od 42 darczyńców, a 36 osób dostarczyło już ścięte włosy. To nie koniec, włosy można przynosić cały rok, jednak trzeba spełnić kilka warunków.

Oprócz przygotowanych sal, w których można było ściąć włosy, przed budynkiem szkoły stanął już po raz kolejny hair truck, czyli mobilny salon fryzjerski. Darczyńcy w zamian za oddane włosy otrzymywali nowe fryzury. Do akcji włączyły się osoby nawet z Gdańska. Najdłuższe warkocze miały pół metra długości!

Od początku akcji dołączyło do nas prawie 250 darczyńców. Tyle osób oddało cząstkę siebie po to, żeby przywrócić uśmiech i dać namiastkę normalności tym, którzy zmagają się z utratą włosów w wyniku chorób ”

powiedziała Ewa Milne, inicjatorka akcji, nauczycielka Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 2.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że do wykonania jednej peruki potrzeba włosów kilku osób”

dodaje.

Wydarzenie od lat organizuje społeczność Szkoły Podstawowej nr 2 przy ulicy Arki Bożka w Bytomiu, która postanowiła bezinteresownie podarować zmagającym się z chorobami odrobinę normalności i uśmiechu. Peruki z naturalnych włosów trafiają do potrzebujących w całej Polsce, które straciły włosy na skutek chemioterapii, ale też w wyniku szeregu innych schorzeń. W tym roku szkoła działa na rzecz Fundacji „Herosi”- „Podziel się dzieciństwem” oraz Fundacji „Rak’n’Roll” w ramach Programu „Daj Włos”.

Piątkowy finał to nie koniec akcji, bo samodzielnie obcięte włosy można przynieść lub wysłać w każdej chwili.

Minimalna długość włosów to 25 cm. Włosy mogą być siwe, farbowane (ale nie rozjaśniane). Umyte i wysuszone włosy dzielimy na kilka pasm. Każde pasmo pleciemy w warkocz, a następnie wiążemy gumką najlepiej recepturką (w kilku miejscach - dla bezpieczeństwa). Warkocze ucinamy około 2 cm powyżej utrzymującej ich gumeczki (od strony głowy).

Ścięte i dokładnie wysuszone warkocze zawijamy np. w papier. Oznaczamy nasadę włosa np. wkładamy pod gumkę karteczkę z napisem - NASADA. Należy pamiętać, że nie można pomieszać nasady z końcem włosa, ponieważ takie włosy nie mogą zostać użyte do wykonania peruki. Włosy przed ścięciem powinny być czyste i nie należy nakładać na nie odżywki. Włosy należy włożyć do koperty i przynieść do Szkoły Podstawowej nr 2.

 

Źródło: UM Bytom