Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
13 °C
AAA

Oddadzą szpik by ratować potrzebujących. Wyjątkowa akcja studentów

Wiadomości
W tym roku studenci od 2 do 8 grudnia będą rejestrować potencjalnych dawców szpiku na 5 katowickich uczelniach. To część ogólnopolskiej akcji. Potencjalny dawca szpiku można zarejestrować się na 5 katowickich uczelniach: Akademii Muzycznej w Katowicach, Śląskim Uniwersytecie Medycznym, Uniwersytecie Śląskim, Uniwersytecie Ekonomicznym i Politechnice Śląskiej.

Studenci z Katowic dołączyli do ogólnopolskiej społeczności Helpers Generations, która pomaga chorym. Organizacja w ciągu kilku lat zarejestrowała na polskich uczelniach ponad 120 tys. potencjalnych dawców szpiku. 750 z nich już oddało szpik lub krwiotwórcze komórki macierzyste.

To jest akcja, którą organizujemy lokalnie – w Polsce, ale projekt ma wydźwięk globalny. Wśród osób, które otrzymały szpik lub krwiotwórcze komórki macierzyste od dawcy zarejestrowanego w ramach HELPERS’ GENERATION, byli nie tylko pacjenci z Polski, ale i USA, Australii, Holandii czy Wielkiej Brytanii. To pokazuje, jak duży zasięg ma ten projekt i jak wielką moc – studenci ”

mówi Alicja Cichońska, koordynator ds. Rekrutacji Dawców Fundacji DKMS

Studencki projekt prowadzony od 2013 roku przez Fundację DKMS to przede wszystkim pomoc dla chorych, którzy potrzebują przeszczepienia szpiku, ale jest to też szansa dla studentów na zdobycie nowych umiejętności. Studenci mogą nauczyć się m.in. zarządzania zespołem, organizowania wydarzeń czy współpracy z organizacją pożytku publicznego, które będą mogli wykorzystać w przyszłości – niezależnie od tego, jaką ścieżkę kariery wybiorą.


Komentarze