Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
13 °C
AAA

Od poniedziałku Muzeum Auschwitz będzie otwarte

Wiadomości
Foto: FB Muzeum Auschwitz
Od poniedziałku będzie otwarte Muzeum Auschwitz w Oświęcimiu. "Przy czym przy zamkniętych szkołach, restauracjach, hotelach i ograniczeniach w przekraczaniu granic nie spodziewamy się powrotu do normalnej frekwencji" - zastrzegł rzecznik instytucji Bartosz Bartyzel.
Muzea i galerie sztuki od 1 lutego będą mogły rozpocząć funkcjonowanie w ścisłym rygorze sanitarnym uwzględniającym 1 osobę na 15 m2 - poinformowało w czwartek MKiDN.

W komunikacie resortu kultury podkreślono, że "decyzja o otwarciu – w rygorze sanitarnym – muzeów i galerii sztuki została oparta na analizach świadczących o dobrym przygotowaniu tych instytucji do przestrzegania wytycznych ograniczających ryzyko zakażeń do minimum".

Uwzględniono również raporty międzynarodowych organizacji muzealnych, tak w zakresie społecznego oddziaływania muzeów, jak również ich przygotowania do wypełniania wymogów sanitarnych
- dodano.

MKiDN przypomina, że "decyzja o otwarciu muzeum i innych instytucji pozostaje każdorazowo w kompetencji ich dyrektorów działających w uzgodnieniu z ich organizatorami/założycielami".

Muzeum Auschwitz otwiera się dla zwiedzających w poniedziałek, nie wszystkie placówki regionu są jednak przygotowane do takiego kroku.

Ręczniczka Muzeum Śląskiego w Katowicach Katarzyna Hryniawska powiedziała PAP, że natychmiast po informacjach o otwarciu muzeów i galerii w muzeum rozpoczęła się narada na temat wdrożenia wewnętrznych procedur i zasad bezpieczeństwa dla pracowników i zwiedzających.

Być może nie ruszymy w poniedziałek, ale na pewno w najbliższym czasie. Będziemy o tym informować. Bardzo stęskniliśmy się za naszą publicznością i mamy sygnały, że ona też za nami tęskni, więc bardzo cieszymy się z takiej decyzji
- powiedziała Katarzyna Hryniawska.

(PAP)


Komentarze