Od 1 kwietnia COVID-19 zwykłą chorobą. Koniec epidemii w Polsce?

Covid 19 5070657 1920 1
Kastelik

Szymon Kastelik

31 marca 2022

Decyzje rządu i Narodowego Funduszu Zdrowia wskazują jednoznacznie, że trwająca w Polsce przez dwa lata epidemia COVID-19 przechodzi do historii. Tak naprawdę od 1 kwietnia SARS-CoV-2 będzie "zwykłym" wirusem, podobnie jak wirus grypy.

Od 28 marca maseczki nie są już obowiązkowe (oprócz placówek medycznych i aptek). Ponadto od 28 marca 2022 roku przestał obowiązywać wymóg wykonania testu przed wyjazdem do sanatorium lub przed przyjęciem do szpitala. Ale to nie koniec zmian.

Oficjalnie od 1 kwietnia choroba COVID-19 będzie tylko "zwykłą chorobą". W piątek zmieni się sposób finansowania testów. - Od 1 kwietnia 2022 roku testy w kierunku koronawirusa nie będą finansowane z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Dla pacjentów testy nadal będą bezpłatne - informuje Narodowy Fundusz Zdrowia. W praktyce oznacza to, że od 1 kwietnia 2022 roku nie będzie można zrobić bezpłatnego testu w kierunku COVID-19 w aptekach, laboratoriach oraz w mobilnych punktach wymazowych.

Na test kierować będą nas m.in. lekarze POZ. - Będzie to szybki test antygenowy. Wynik testu jest znany po kilku lub kilkunastu minutach. Taki test lekarz zleci osobie z objawami, które mogą być wywołane zakażeniem koronawirusem. Test będzie bezpłatny dla pacjenta. W aktualnej sytuacji, znacznego spadku zachorowań na COVID-19, nie ma potrzeby masowego testowania pacjentów w kierunku koronawirusa przed wizytą w POZ, gabinecie lekarza specjalisty lub w szpitalu przed planowym zabiegiem. Test PCR będzie mógł zlecić lekarz przed przyjęciem do szpitala, jeśli uzna to za konieczne. W praktyce test PCR będzie stosowany w przypadku ostatecznego potwierdzenia lub wykluczenia, czy objawy infekcji dróg oddechowych, z którymi pacjent pojawił się w szpitalu, są wywołane koronawirusem - tłumaczy NFZ.

Od ubiegłego tygodnia likwidowane są powszechne punkty szczepień. W przypadku pozytywnego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2, lekarz zaleca samoizolację (zwolnienie lekarskie) do czasu ustąpienia objawów. Dokładnie tak, jak przy każdej chorobie zakaźnej, np. grypie.

Długość zwolnienia zależy od lekarza (zalecane minimum 7 dni), w zależności od stanu pacjenta, czynników ryzyka ciężkiego przebiegu choroby COVID-19 (np. brak szczepienia przeciw COVID-19, zaawansowany wiek, choroby przewlekłe m.in. cukrzyca) oraz wysokiego zagrożenia wystąpienia powikłań.

Decyzje podjęte przez rząd i NFZ oznaczają, że od 1 kwietnia spadnie poziom wykrywalności wirusa SARS-CoV-2. Można uznać to za symboliczny koniec epidemii COVID-19 w Polsce. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

11 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 1.3µg/m3 PM2.5: 1.0µg/m3