Obchody 100-lecia Wybuchu III Powstania Śląskiego w Kochanowicach

Kochanowice pl Obchody 100 lecia Wybuchu III Powstania Slaskiego 3

Redakcja

27 kwietnia 2021

Od 2 maja do 30 lipca 2021 r. zaplanowana jest seria atrakcji mająca upamiętnić III powstanie śląskie. W tym roku związana z jubileuszem wydarzenia i organizowana przez Zespół Szkół w Kochanowicach, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kochcicach, Publiczną Szkołę Podstawową w Lubecku, gminą Kochanowice oraz Gminne Centrum Kultury i Informacji w Kochanowicach.

Obchody rozpocznie wyświetlona o 20.21 projekcja widowiska multimedialnego (mapping)„III Powstanie Śląskie” na elewacji budynku Gminnego Centrum Kultury i Informacji w Kochanowicach. Podczas seansu przedstawione zostaną kluczowe dla historii Górnego Śląska i Polski wydarzenia sprzed równo 100 lat. 

Nie będzie to jedyna okazja, aby zobaczyć „III Powstanie Śląskie”. Projekcja będzie również wyświetlana na budynkach szkół w Kochanowicach, Kochcicach, Lubecku czy innych obiektach gminy w maju i czerwcu. Szczegóły poznamy w późniejszym terminie na stronie GCKiI.

W dniu Święta Narodowego Trzeciego Maja odbędzie się msza św. w Sanktuarium Matki Boskiej Lubeckiej, która upamiętni nie tylko stulecie, ale również 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Odbędzie się również przemarsz przy akompaniamencie Młodzieżowej Orkiestry Dętej „Kochanowicki Young Band”. Zakończy go złożenie wieńców i zapalenie zniczy przy pomniku poświęconym Powstańcom Śląskim. Będziemy mieli okazję zobaczyć również dwie wystawy - „Zasłużeni dla Powstania Śląskiego” oraz pokonkursowych prac plastycznych Gminnego Konkursu Plastycznego „III Powstanie - powrót do macierzy”. Przez harcerzy oraz uczniów w strojach powstańczych rozdane zostaną darmowe materiały.

Od 5 do 18 czerwca będzie możliwość odwiedzenia udostępnionej przez Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach i znajdującej się przed GCKiI plenerowej wystawy „Śląsk - droga do niepodległej”. Zabierze nas ona w podróż po historii z lat 1919-1922, która doprowadziła do przyłączenia części Śląska do Polski.

W lipcu w sali widowiskowej GCKiI stanie wystawa ukazująca sylwetki kobiet w skali 1:1 o tytule „60 na 100. Sąsiadki. Głosem Kobiet o powstaniach śląskich i plebiscycie”. W ramach ekspozycji przedstawionych zostanie 30 kobiet z przełomu XIX i XX wieku, których dzieje tworzą pisaną kobiecymi losami opowieść o śląskich zrywach powstańczych i akcji plebiscytowej

Przez cały okres trwania obchodów udostępniona ON-LINE będzie inscenizacja teatralna pt. „Zryw ku wolności” autorstwa Marii Boczoń w wykonaniu grup teatralno-wokalnej Kochanowickiej Biesiady. Spektakl udostępniony będzie na Facebooku oraz kanale YouTube GCKiL Kochanowice.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

8 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 13.6µg/m3 PM2.5: 12.0µg/m3