Nowoczesny oddział w żorskim szpitalu już otwarty

Anestzory

Redakcja

27 lutego 2021

To niezwykle ważna inwestycja, dzięki której żorski szpital będzie mógł w doskonałym warunkach zaopiekować się pacjentami w najcięższym stanie. Po kompleksowej przebudowie oficjalnie otwarty został nowoczesny Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Został też wyposażony w wysokiej klasy sprzęt, w tym m.in. potrzebne do ratowania życia respiratory.

Realizowany przez Miejskie Zakłady Opieki Zdrowotnej w Żorach Sp. z o.o. projekt pn. „Zakup sprzętu medycznego oraz dostosowanie infrastruktury Szpitala Miejskiego w Żorach do aktualnych zagrożeń i potrzeb epidemiologicznych. Bezpieczny szpital – zakup urządzeń i środków dezynfekcyjnych” kosztował 9,3 mlnSzpital Miejski w Żorach pozyskał na ten cel dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020  w wysokości niemal 8 mln oraz dodatkowo dofinansowanie z budżetu państwa, w wysokości 647 tys. Pozostałe środki pochodzą z budżetu Miasta Żory.

W środę, 24 lutego oficjalnie otwarto główną część tego projektu, czyli nowoczesny Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii. - Na ten oddział trafiają pacjenci w stanie bezpośredniego zagrożenie życia, którzy wymagają intensywnych zabiegów, monitorowania a przede wszystkim podtrzymywania funkcji życiowych. Z tego względu jest to przestrzeń, która powinna spełniać najwyższe standardy. Dzięki realizacji projektu, który jest współfinansowany przez Unię Europejską oraz z dużym zaangażowaniem środków miejskich, udało nam się w tempie Ewy Swobody  zrealizować potężną inwestycję – powiedziała podczas otwarcia Katarzyna Siemieniec, Prezes MZOZ Szpitala Miejskiego w Żorach. – Oddział zmienił swoją powierzchnię i  ma teraz prawie 450 metrów kwadratowych. Liczba łóżek zwiększyła się z 5 do 8. Dzięki temu możemy ubiegać się o to, aby oddział uzyskał II stopień referencyjności. To duży przeskok i moment, kiedy czujemy, że Szpital Miejski wkroczył w XXI wiek - podkreśliła Katarzyna Siemieniec.

Dzięki realizacji projektu na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii została wydzielona izolatka oraz powstało pięć dodatkowych czasowych stanowisk, a docelowo po ustaniu pandemii pozostaną trzy nowe stanowiska. Oznacza to, że oddział zwiększy na stałe liczbę miejsc z pięciu do ośmiu łóżek. Zmodernizowano także i doposażono   Medyczne Laboratorium Diagnostyczne, a już niedługo przy Izbie Przyjęć powstanie pracownia tomografii komputerowej.

Wszyscy wiemy, jak ważna jest ochrona zdrowia, a okres pandemii szczególnie uświadomił nam, że warto być dobrze przygotowanym na trudne wydarzenia. Cieszę się, że udało nam się poprawić standard zabezpieczenia naszych mieszkańców. Już od lat ten szpital modernizujemy, ale teraz zrobiliśmy krok milowy. To jest bardzo ważny oddział, serce szpitala i cieszymy się, że w Żorach tak piękny odział udało nam się stworzyć w tak krótkim czasie. Dziękujemy za wsparcie, bo łącząc środki zewnętrze i te z budżetu miejskiego, w parę miesięcy zrealizowaliśmy tak dużą inwestycję

mówił Waldemar Socha, Prezydent Miasta Żory

Z realizacji inwestycji cieszył się również biorący udział w otwarciu Wojciech Kałuża, Wicemarszałek Województwa Śląskiego.

Zarząd Województwa Śląskiego skierował kwotę 240 mln zł ze środków  Unii Europejskiej do szpitali wojewódzkich i powiatowych, takich jak na przykład szpital w Żorach Cieszymy się, że dziś możemy zaobserwować, jak te pieniądze pracuję. Ten projekt zmienia DNA tego szpitala. To wszystko działania związane z walką z COVID-19. Jestem zbudowany tym, jak szybko udało się tę ważną inwestycję zrealizować i przekonany, że ten oddział jest potrzebny i przydatny

powiedział Wojciech Kałuża.

Nowy sprzęt zaprezentował dr Marcin Morawski, ordynator oddziału intensywnej terapii szpitala w Żorach, który oprowadził gości po w pełni wyposażonej sali wybudzeń.

Mamy tutaj nowe łóżka dla pacjentów oddziału intensywnej, więc wyposażone w wagę, co wydaje się małą rzeczą a jest bardzo istotne. Są to bardzo nowoczesne łóżka. Mamy też tutaj dwa respiratory oraz monitory służące do monitorowanie pacjentów na intensywnej terapii, są to bardzo zaawansowane urządzenia. Są też pompy infuzyjne, służące do precyzyjnego dawkowania leków dożylnych i przenośny respirator

tłumaczył dr Marcin Morawski.

Tuż za ściana znajdują się dwie kolejne sale, wyposażone w 2 i 3 łóżka. Przedzielone są miejscem obserwacji dla personelu medycznego. Po przeciwnej stronie korytarza wydzielona została izolatka, której wcześniej brakowało na tym oddziale.

Projekt jest dofinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Ansetzory2

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

9 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 7.2µg/m3 PM2.5: 6.5µg/m3