Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
5 °C
AAA

Nowi żołnierze WOT na Śląsku! Ile zarabiają? [FOTO]

Wiadomości
W rocznicę wybuchu II wojny światowej w Mokrej - w miejscu jednego z pierwszych starć zbrojnych Wojska Polskiego sprzed 80. lat - kolejni żołnierze 13. Śląskiej Brygady OT złożyli przysięgę wojskową.

Po 15 dniach intensywnego szkolenia dołączyli oni do grona śląskich „terytorialsów”. Złożenie przysięgi wojskowej to jednak tak naprawdę dopiero początek. Szkolenie żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej trwa bowiem trzy lata. Żołnierze jeden weekend w miesiącu będą teraz spędzać na szkoleniach rotacyjnych po roku wyjadą na dwa tygodnie na wojskowy poligon.

Wśród żołnierzy, którzy zdecydowali się służyć w Wojskach Obrony Terytorialnej jest Arkadiusz Kędziora. Niespełna rok temu słowa „Ja żołnierz Wojska Polskiego przysięgam…” wypowiadał jego ojciec. Dziś on wraz 13. innymi żołnierzami  złożył wojskową przysięgę.

- Jestem bardzo dumny, że podjął rękawice, że to ziarno patriotyzmu, które w nim zasiałem teraz zakwita. Cieszy mnie też, że jestem dla niego wzorem i pewnego rodzaju wyznacznikiem. – powiedział ojciec Arkadiusza, szer. Marcin Kędziora. 

Arkadiusz przyznaje, że od dłuższego czasu zastanawiał się nad wstąpieniem do WOT.

- Nie byłem pewny czy to akurat dla mnie, czy dam sobie radę. Dzięki tacie miałem informacje o OT tak naprawdę z pierwszej ręki. Zdecydowałem się na wstąpienie po tym jak tata opowiedział mi o jednym zdarzeniu, którego doświadczył kiedy pomagał przy powodziach. W przerwie między układaniem worków podeszła do nich starsza, około 90. letnia kobieta i ze łzami w oczach dziękowała im, że są na miejscu bo sama by sobie nie poradziła. Jak to usłyszałem nie miałem już wątpliwości. Postanowiłem iść w ślady taty i pomagać ludziom, którzy tej pomocy potrzebują najbardziej – powiedział szer. Kędziora.

13 Śląska Brygada Obrony Terytorialnej powstała w ubiegłym roku. Obecnie w 13 ŚBOT służy blisko 600 terytorialsów. Niebawem uruchomione zostaną kolejne bataliony – jeszcze w tym roku w Cieszynie a następnie w Częstochowie.

Wojska Obrony Terytorialnej jako piąty rodzaj sił zbrojnych powstały z początkiem 2017 roku. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.

Ile zarabiają górnicy? Przeczytacie tu

Liczebność Wojsk Obrony Terytorialnej przekroczyła już 21 tys. żołnierzy. W styczniu br. otrzymali podwyżki. Za samą gotowość bojową żołnierz otrzymuje 365 złotych miesięcznie. Do tego należy doliczyć jeszcze dodatki za stopień oraz szkolenia.