Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
5 °C
AAA

Nowe centrum, nowy dworzec. W Dąbrowie Górniczej na pamięć nie jeździmy

Rozpoczęły się pierwsze prace związane z przebudową układu transportowego w centrum miasta. W planach jest m.in. centrum przesiadkowe obok dworca, który zostanie przebudowany, nowy układ komunikacyjny, ale także ścieżki rowerowe i chodniki.

W efekcie inwestycji powstaną m.in. tunele pod torami, dzięki którymi szybko, sprawnie i bezpiecznie będzie można przemieszczać się między częściami miasta przedzielonymi kolejową linią”

informuje dąbrowski magistrat.

To nie jedyne zmiany. W śródmieściu, na przedłużeniu ul. Kościuszki powstanie podziemny tunel; w rejonie stacji zbudowane zostaną nowe drogi i ronda, modernizację przejdzie ul. Kolejowa. Zniknie przejazd na ul. Konopnickiej, a piesi i rowerzyści na drugą stronę torów dostaną się tunelem. Rozwinie się infrastruktura rowerowa, wyremontowane zostaną chodniki.

To oznacza zmiany i utrudnienia. – Przed nami ogromne wyzwanie inwestycyjne, ale i logistyczne, dlatego wszystkich prosimy o wyrozumiałość  – podkreśla prezydent miasta Marcin Bazylak. Dodaje, że po zakończeniu prac, dzięki budowie tunelu i likwidacji przejazdu kolejowego, ruch w tym miejscu będzie bardziej płynny.

Na 12 października planowane jest zamknięcie jezdni ul. Sobieskiego w kierunku Będzina – na odcinku od ul. Chopina do przewiązki na wysokości stacji paliw. Ruch w obu kierunkach będzie odbywał się jezdnią w stronę centrum. Wjazd w ul. Moniuszki zostanie zamknięty, a dojazd do usytuowanych w tym rejonie firm i garaży będzie się odbywał ul. Koszelew i Perla.

Zmiany mają związek z rozpoczęciem budowy ronda na skrzyżowaniu ul. Sobieskiego i Moniuszki, z którym połączona zostanie nowa droga biegnąca za hutą Bankową do ul. Kolejowej. 

W listopadzie zmiany zostaną wprowadzone na ul. Kolejowej i w rejonie jej skrzyżowania z ul. Kościuszki. A na początku grudnia czasowo zostanie zamknięty przejazd kolejowy przy ul. Konopnickiej. O kolejnych krokach na bieżąco będzie informował dąbrowski Urząd Miejski. Fot. UM DG 


Komentarze