Nowa para panter śnieżnych w Śląskim ZOO

Csm panterasniezna 0b3d9c533f

Redakcja

9 listopada, 2021

W piątek 5 listopada w Śląskim zoo nastąpiła wymiana osobników pantery śnieżnej. Do Zoo Brasov w Rumunii wyjechały przebywające w naszym zoo pantery Aslan i Amalia. Ich miejsce zajęła nowoutworzona para hodowlana- Venla i Lohlan.

5 listopada 2021 r. Aslan i Amalia – pantery śnieżne przebywające od 2016 r. w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym, zgodnie z decyzją koordynatora gatunku, przeniesione zostały do ogrodu zoologicznego w Brasov w Rumunii. Ich miejsce zajęła para hodowlana tego gatunku – samica o imieniu Venla z zoo w Kownie (Litwa) oraz samiec Lohlan z zoo w La Palmyre (Francja). Osobniki obserwować będzie na wybiegach zbudowanych w ramach I edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Wymiana osobników i utworzenie pary hodowlanej pozwoli na rozmnażanie panter śnieżnych i aktywne uczestnictwo Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie w programie hodowlanym panter śnieżnych. Będzie to drugi gepardach gatunek dużych kotów rozmnażanych obecnie w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym.

5 listopada był niezwykle ważnym dniem dla Amalii i Aslana – panter śnieżnych mieszkających w Śląskim zoo. W piątek irbisy wyjechało do Zoo Brasov w Rumunii. Wybiegi nie pozostaną puste – pantery śnieżne będzie można nadal obserwować na wybiegach. Równocześnie odbył się transport nowych osobników i utworzenie pary hodowlanej. Nowe osobniki przyjechały do Chorzowa z dwóch różnych ogrodów zoologicznych zgodnie z decyzją koordynatora gatunku.

Samica o imieniu Venla urodziła się 29 kwietnia 2013 r. w Moskiewskim Zoo. Stamtąd trafiła do Ähtäri Zoo (Finlandia), a następnie do Zoo w Kownie na Litwie, skąd w sierpniu przyjechała do Chorzowa. Uważni obserwatorzy mogli czasem zauważyć ją na bocznym wybiegu, gdzie aklimatyzowała się do nowego miejsca i poznawała opiekunów. Obecnie samica przebywa na głównym wybiegu, zajmowanym do tej pory przez Amalię i Aslana.

Samiec – Lohlan – dołączył do Venli w ubiegły piątek, tuż po wyjeździe Amalii i Aslana. Urodził się 26 kwietnia 2012 r. w Parc Zoologique d'Amneville we Francji. W 2015 r. przeniesiony został do zoo w La Palmyre, skąd przyjechał do Chorzowa. Aby dać mu czas na aklimatyzację i możliwość spokojnego poznania nowego otoczenia, Lohlan początkowo przebywał będzie na bocznym wybiegu, który nie jest dostępny dla wzroku zwiedzających. Gdy tylko samiec przyzwyczai się do nowego miejsca, zostanie przeniesiony na drugi główny wybieg. Wtedy też podjęte zostaną próby połączenia go z samicą.

Dlaczego takie działania były konieczne?

Wiosną 2021 r. oficjalnie oddany do użytku został nowy obiekt dla panter śnieżnych, który powstał dzięki środkom pozyskanym z I edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Woliery zostały

zaprojektowane tak, by zapewnić odpowiednie warunki nie tylko do przebywania irbisów, ale także do ich rozmnażania. Aslan i Amalia – pantery śnieżne, które do tej pory przebywały w naszym zoo, nie stanowiły pary hodowlanej – nie mogliśmy przystąpić do ich rozrodu. Dotychczasowy obiekt nie dawał nam możliwości rozmnażania tego gatunku, stąd możliwe było przebywanie u nas tych osobników. Aby móc aktywnie uczestniczyć w programie hodowlanym i działając na rzecz ochrony tego gatunku w pełni wykorzystać możliwości nowego obiektu, konieczna była wymiana osobników w celu utworzenia pary hodowlanej. Nowy obiekt uznawany jest za wzorcowy przykład wybiegów dostosowanych do hodowli panter śnieżnych. Nic więc dziwnego, że w tak krótkim czasie koordynator hodowli gatunku wydał rekomendację wymiany osobników i utworzenia w naszym zoo pary hodowlanej. Venla i Lohlan są parą stworzoną zgodnie z rekomendacją koordynatora hodowli panter śnieżnych w EAZA. Mamy nadzieję, że ich połączenie przebiegnie pomyślnie i za jakiś czas będziemy mogli pochwalić się nowymi przychówkami tego gatunku.

Pantery śnieżne będą obecnie drugim po gepardach gatunkiem dużych kotów rozmnażanych w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym.

Pantera śnieżna (Panthera uncia) nazywana czasem irbisem. Jest gatunkiem zamieszkującym górzyste tereny Środkowej Azji. Prowadzi samotniczy tryb życia. Stroni od towarzystwa człowieka w efekcie czego jest to jeden z najsłabiej poznanych gatunków zwierząt. W środowisku naturalnym bardzo rzadko udaje się je zaobserwować, dlatego często bywają nazywane "duchami gór". Pantery śnieżne są gatunkiem zagrożonym wyginięciem - szacuje się, że w środowisku naturalnym żyje około 2,5 tys. osobników. Liczebność tego gatunku spada ze względu na kurczące się tereny ich występowania oraz kłusownictwo - zwierzęta te są zabijane ze względu na niezwykle piękne futro.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

5 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 6.0µg/m3 PM2.5: 5.4µg/m3