Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
12 °C
AAA

Nowa organizacja ruchu na autostradzie A1 w Częstochowie

fot. GDDKiA
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wprowadza nową organizację ruchu na autostradzie A1 pomiędzy węzłami Częstochowa Jasna Góra a Częstochowa Północ.

Na całej długości Autostradowej Obwodnicy Częstochowy kierowcy pojazdów osobowych będą mogli jeździć z prędkością do 140 km/h, jaką dopuszcza kodeks drogowy. Znaki informujące o początku i końcu autostrady zostaną przeniesione z węzła Częstochowa Jasna Góra w rejon oddalonego o ponad 10 km węzła Częstochowa Północ.

To nie koniec prac na północnej części „śląskiej” autostrady, bowiem na odcinku pomiędzy węzłami Częstochowa Jasna Góra i Częstochowa Północ trwają jeszcze prace wykończeniowe przy budowie Miejsc Obsługi Podróżnych (MOP) oraz przy budowie autostradowego obwodu utrzymania Lgoczanka. 

Trwa również postępowanie przetargowe na wykonanie pozostałych prac przy tym odcinku A1. Ma to związek z odstąpieniem 29 kwietnia 2019 r. przez GDDKiA, z przyczyn leżących po stronie wykonawcy (konsorcjum firm Salini oraz Todini), od umowy na budowę tego 20-kilometrowego odcinka autostrady A1. W ogłoszonym pod koniec grudnia zeszłego roku postępowaniu przetargowym wpłynęły cztery oferty. Najniższą cenę zaproponowała firma Strabag, która wyceniła realizację zadania na 86 870 987,89 zł. Trwają czynności przy analizie i ocenie złożonych ofert.

Do wykonania, w ramach ogłoszonego zamówienia, pozostają m.in. prace związane z: 

  • robotami wykończeniowymi na węzłach Częstochowa Blachownia, Częstochowa Jasna Góra oraz Częstochowa Północ, 
  • wykonaniem dróg serwisowych i technologicznych, w tym zaprojektowaniem i wykonaniem drogi dojazdowej dla połączenia ul. Prostej w Mykanowie z ul. Połaniecką w Częstochowie, 
  • zakończeniem robót melioracyjnych, 
  • wykończeniowymi pracami drogowymi, mostowymi, branżowymi oraz zielenią, 
  • przebudowaniem skrzyżowania drogi krajowej nr 46 z drogą powiatową i gminną w Blachowni w rejonie przejazdu kolejowego (budowa i przebudowa pasów włączeń i wyłączeń oraz sygnalizacji świetlnej na drodze krajowej) 
  • wprowadzeniem docelowej organizacji ruchu, 
  • uzyskaniem wszelkich niezbędnych decyzji administracyjnych. 

Na odcinku Częstochowa Północ - granica z woj. łódzkim, pomimo iż od grudnia ubiegłego roku ruch pojazdów odbywa się pełnym przekrojem obu jezdni (po trzy pasy w każdym z kierunków), nadal trwają prace wykończeniowe. Termin umowny zakończenia inwestycji przypada w czerwcu bieżącego roku. Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem, a wykonawca deklaruje dotrzymanie terminu. Zatem prawdopodobnie w czerwcu br. ograniczenia prędkości wynikające z realizowanych prac zostaną usunięte, a kierowcy zyskają kolejny kilkunastokilometrowy odcinek autostrady z maksymalną dopuszczalną kodeksem drogowym prędkością przejazdu. 

 

Źródło: GDDKiA