Niski stan wód w śląskich rzekach! IMGW ostrzega przed suszą

River 4080606 1920

Redakcja

25 lipca 2019

Dramatyczna sytuacja hydrologiczna w województwie śląskim. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przedstawił raport odnośnie niskiego stanu wód w polskich rzekach. W naszym regionie prawie wszystkie pomiary wskazują na jej niedostateczny poziom.

Według danych IMGW z ostatnich dni stan wód w Polskich rzekach jest bardzo zły. Dotyczy to również województwa śląskiego. Pomiary w Chałupkach i Raciborzu określają poziom Odry jako niski z tendencją spadkową. Na wysokości Raciborza rzeka przekracza minimalnie 100 centymetrów. Z Wisłą jest podobnie. Pomiary w Ustroniu, Skoczowie i Bieruniu Nowym wskazują na jej niską strefę stanu. Najgorzej jest w Bieruniu, gdzie rzeka wczoraj miała 70 centymetrów z ubytkiem dobowym 27 centymetrów.

Trudna sytuacja panuje również na śląskich odcinkach Warty, Przemszy i Małej Panwi. Prognozy nie przewidują poprawy sytuacji. Ponownie mają powrócić temperatury dochodzące do 30 stopni Celsjusza i duże nasłonecznienie. Może dojść do miejscowych opadów deszczu, które jednak nie wpłyną na poprawę nawodnienia gruntów czy podniesienia poziomu rzek.

Prognoza meteorologiczna na najbliższy tydzień przewiduje jedynie przelotne opady deszczu, co niestety nie jest dobrą informacją jeśli chodzi o sytuacje hydrologiczną. Stany wód w rzekach będą utrzymywały się na obecnym, niskim, poziomie lub wykazywały tendencję do dalszych spadków.

Informuje IMGW

Istnieje realne zagrożenie wystąpienia lokalnych susz. Kilka dni temu Nadleśnictwo Siewierz opublikowało na swojej stronie Facebookowej zdjęcie tlącego się ogniska w lesie. Jednocześnie poprosiło o zachowanie rozwagi w tym gorącym okresie.

Z powodu słabych i nieregularnych opadów pogarsza się stan nawodnienia gruntów w naszym kraju - Niedobór wody wpływa znacząco na sytuacje w rolnictwie, przez co w wielu miejscach mamy do czynienia z suszą rolnicza. Obecna sytuacja skutkuje również lokalnym obniżeniem poziomu płytkich wód podziemnych, co może wpływać na indywidualne i komunalne ujęcia wody – dodaje IMGW.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

11 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 1.3µg/m3 PM2.5: 1.0µg/m3