Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
20 °C
AAA

Nieznane historie, ciekawe miejsca. Spacery po Bytomiu z przewodnikiem cieszą się dużą popularności

Wiadomości
Cudze chwalicie, swojego nie znacie? Poznajmy więc swoje. Z tego założenia wyszedł Urząd Miasta Bytom, który zorganizował w minionych miesiącach spacery po mieście z przewodnikiem. Podobnie wydarzenia zorganizowało m.in. Muzeum Górnośląskie i Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Głównym celem jest poznanie nieznanych historii i odwiedzenie ciekawych miejsc.

Pracownicy Urzędu Miejskiego w ramach akcji „Bytom nieoczywisty” zorganizowali cztery spacery po Bytomiu w lecie. Zainteresowanie było ogromne. W wydarzeniach wzięło w nich udział kilkadziesiąt osób. Turyści odwiedzający Bytom, którzy nie załapali się na udział w wakacyjnych spacerach, mogą podążać tymi samymi szlakami samodzielnie z przewodnikiem "Bytom nieoczywisty" w kieszeni i podcastami w słuchawkach.

Przyroda, wojna i historia

Pierwszy ze spacerów odbył się w sobotę, 17 lipca i nosił nazwę „Śródmieście z głową w chmurach”. Jego celem było poznanie stylów architektonicznych centrum miasta. Autorzy licznych publikacji o Bytomiu, Anna i Tomasz Śmiałkowie, opowiadali m.in. o losach legendarnego rabusia Wincentego Eliasza, który był sądzony w bytomskim sądzie czy też o interwencji milicji przed spektaklem w Operze Śląskiej.

Podczas kolejnego spaceru, 31 lipca, pod nazwą "Jedną nogą przez bytomskie łąki, lasy, pola", uczestnicy poznali Rezerwat przyrody Segiet położony na terenie Bytomia i Tarnowskich Gór. Julia Góra, przyrodnik ze Śląskiego Ogrodu Botanicznego, opowiadała o ciekawych gatunkach flory i fauny, a także o poszukiwaniu srebra kilkaset lat temu oraz o podziemnych nietoperzach.

Spacer zorganizowany w sobotę, 21 sierpnia, był z kolei gratką dla miłośników historii sprzed 80 lat. W ramach "Rzutu oka na ślady II wojny światowej w Bytomiu" - bo tak nazywał się spacer - o tamtym czasie opowiadał Dariusz Pietrucha, historyk i prezes Stowarzyszenia na Rzecz Zabytków Fortyfikacji "Pro Fortalicium". Uczestnicy spaceru dowiedzieli się, gdzie znajdowały się oddziały SS i NSDAP w nazistowskim Beuthen, a także o tym, że w kamienicy przy ul. Jainty urodził się Wacław Smoczyk, współorganizator śląskiej sieci dywersji pozafrontowej. Od stycznia 1940 roku do lutego 1942 zorganizował blisko 60 akcji sabotażowych, a Niemcy wyznaczyli nagrodę w wysokości 10 tys. marek za jego schwytanie.

Ostatni z wakacyjnych spacerów odbył się 28 sierpnia. Anna i Tomasz Śmiałkowie w trakcie "Miechowic z nosem w historii" przybliżyli miłośnikom historii miasta fakty dotyczące majątku rodu von Tiele-Winckler, w skład którego wchodziło kilkanaście kopalni węgla kamiennego, kilkanaście hut, wsie i miasteczka. Szczególnie istotnym punktem spaceru była zrewitalizowana oficyna rezydencji i przypałacowy park.

Nieoczywiście

Wszystko to, i o wiele więcej, można znaleźć w wydanym w lipcu przez magistrat przewodniku „Bytom nieoczywisty”, w którym opisane są propozycje tras spacerów po mieście.

Uzupełnieniem spacerów są podcasty, z których wyłania się historia odwiedzanych miejsc. Oprócz tego, spacerownik zawiera fotokody odsyłające do map, ułatwiających poruszanie się między wybranymi punktami wycieczki 

- mówi Małgorzata Węgiel-Wnuk, naczelnik Wydziału Komunikacji Medialnej i Promocji Urzędu Miejskiego w Bytomiu.

Miłośników turystyki pieszej na spacery zaprasza także stowarzyszenie Miasto dla Mieszkańców, Muzeum Górnośląskie czy Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska oraz leśnicy. Informacje o kolejnych wycieczkach można znaleźć na stronie internetowej miasta – www.bytom.pl


Komentarze