Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
0 °C
AAA

Nie skacz rozgrzany do wody. Bo umrzesz!

Wiadomości
Okazuje się, że nawet szklanka wody może zabić. Niedawno w mediach było głośno o śmierci Ludwina Floreza Nole'a. Lekarz stwierdził, że zgon sportowca spowodowało... wypicie zimnej wody. Skok do lodowatej wody to jeszcze większy szok dla naszego organizmu.

Lato to okres w którym korzystamy także otwartych akwenów wodnych. Chłodzimy się w zimnym jeziorze, czy morzu, zaraz po opalaniu. Dużym błędem jest nagłe wskakiwanie do zimnej wody. To może skończyć się szokiem termicznym, bardzo niebezpiecznym dla zdrowia i życia.

Powinniśmy uważać na bardzo zimne napoje. Jeśli jesteśmy na słońcu, na plaży to prawdopodobnie nasza temperatura ciała osiąga ok 40 stopni celsjusza, to znaczy, że nie powinniśmy pić napojów o temperaturze poniżej 10 stopni celsjusza. Pijac bardzo zimne napoje narażamy się także na przeziębienie gardła czy np. na anginę.”

Piotr Szwedziński, ratownik medyczny Wojewódzkiego Pogotowia ratowniczego w Katowicach

Czym jest szok termiczny?

To naturalna reakcja rozgrzanego ciała na kontakt z zimnym. Kiedy temperatury przekraczają  30 stopni Celsjusza trzeba szczególnie pamiętać o tym jak korzystamy z kąpieli wodnych.

W cieple naczynia krwionośne rozszerzają się i wypełniają dużą ilością krwi. Kontakt z zimnem skutkuje obkurczeniem naczyń krwionośnych. Następnie wypchnięciem dużej ilości wcześniej zgromadzonej w rozszerzonych naczyniach krwi do serca. Mięsień sercowy pracuje jak pompa. Zdarza się, że nie jest w stanie poradzić sobie z nagłym pompowaniem tak dużych ilości krwi. A wtedy może dojść do zatrzymania się akcji serca.

Woda ochładza organizm kilkakrotnie szybciej, niż powietrze. Kiedy umieścimy nagrzane ciało w zimnej wodzie możemy się spodziewać nawet hiperwentylacji czyli zbyt szybkich i głębokich oddechów.

Dobrze zwrócić uwagę na nasze pierwsze samopoczucie po nagłym kontakcie z zimna wodą. A konkretnie na zaburzenia widzenia, zawroty głowy, a nawet utratę przytomności.

Czynniki, które zwiększają prawdopodobieństwo szoku termicznego to:

krwawienie miesięczne, picie alkoholu, wyczerpanie organizmu.

Możemy oczywiście uniknąć tego rodzaju niebezpieczeństwa.  Spróbujmy np. ochłodzić się kostkami lodu, albo zwilżyć woda twarz, ramiona, nogi. Po kilku minutach można wejść śmiało do wody.

Jak pomóc od razu?

Najlepiej poszukać ciepłego i suchego miejsca w cieniu.  Można wtedy spróbować powoli ocieplac ciało np. przykrywając kocem.


Komentarze