Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
-1 °C
AAA

Nie będzie podwyżek w przyszłym roku dla nauczycieli? Rząd zamraża sferę budżetową. ZNP alarmuje

Ustawa okołobudżetowa, przegłosowana w Sejmie głosami PiS na wniosek ministra finansów, znajduje się już u prezydenta Andrzeja Dudy. Gdy prezydent ją podpisze, zdecyduje także o nauczycielskich pensjach w przyszłym roku. Ustawa zamraża wynagrodzenia w jednostkach i podmiotach sektora finansów publicznych. To nie koniec złych wiadomości.

Zgodnie z zapisami ustawy okołobudżetowej, na nagrody i doskonalenie zawodowe dla nauczycieli pieniędzy będzie w 2021 tyle, ile w roku... 2018. A to, co zaoszczędzono w tym roku, zostanie przekazane na szczepionkę na COVID-19. 

Kwota bazowa nauczycielskich pensji - 3537 zł z tego roku, zostaje zamrożona, zgodnie z projektem ministra finansów. To oznacza, że podwyżki dla nauczycieli w przyszłym roku zostają zamrożone. Oczywiście rząd może, jeśli sytuacja finansowa się poprawi, zmienić ten stan rzeczy. Ale w dobie pandemii wydaje się to nieosiągalne. 

Pierwotnie informowano o zamrożeniu wydatków na premie i 13-te pensje w tym roku. Ostatecznie informację o braku "trzynastek" zdementowano, ale projekt idzie dalej. Choć "trzynastki" zostaną wypłacone.  

Decyzja ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusza Kościńskiego o zablokowaniu planowanych wydatków budżetu na 2020 r. jest związana z sytuacją społeczno-ekonomiczną wywołaną pandemią - poinformowało we wtorek Ministerstwo Finansów.

Serwis wp.pl podał w sobotę, że szef resortu finansów Tadeusz Kościński poinformował w tym tygodniu wszystkie resorty o blokadzie wydatków. Środki zaoszczędzone na nagrodach i dodatkowych wynagrodzeniach rocznych mają być przeznaczone na zakup szczepionki na SARS-CoV-2 oraz na pomoc dla przedsiębiorców.

W związku z pismem ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej informujemy, że decyzja o blokadzie środków jest związana z sytuacją społeczno-ekonomiczną wywołaną pandemią. Środki z blokady zostaną przeznaczone przed wszystkim na wpłatę do Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 w celu sfinansowania zakupu szczepionki i przeprowadzenia szczepień”

poinformowało we wtorek Ministerstwo Finansów.

Jak przekazał resort, chodzi przede wszystkim o oszczędności w wynagrodzeniach i uposażeniach oraz tzw. trzynastkach. Podobna sytuacja ma miejsce z tzw. pochodnymi od wynagrodzeń, czyli składkami na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy. W ramach obu kategorii tych środków co roku powstają oszczędności, które teraz dają nam przestrzeń do ich zagospodarowania na walkę z COVID-19.

Minimalne wynagrodzenie nauczycieli w 2021 r.:

nauczyciel stażysta - 2949 zł;

nauczyciel kontraktowy - 3 034 zł;

nauczyciel mianowany - 3445 zł;

nauczyciel dyplomowany - 4046 zł.

Tymczasem jak informuje Głos Nauczycielski - O ograniczeniu dostępu nauczycieli do szkoleń i doskonalenia mówił niedawno minister edukacji i nauki. W połowie listopada br. Przemysław Czarnek był gościem VI Nadzwyczajnego Zjazdu Klubów „Gazety Polskiej”, tygodnika stanowiącego zaplecze Prawa i Sprawiedliwości. Czarnek przedstawił sympatykom partii rządzącej kilka kuriozalnych pomysłów. Jednym z nich jest ograniczenie doskonalenia zawodowego nauczycieli. Szef MEN starał się to przedstawić jako jego autorski pomysł na… walkę z biurokracją.

Sytuację dotyczącą wysokości środków na przyszły rok w budżecie państwa komentuje także Związek Nauczycielstwa Polskiego.

Treść uzasadnienia w zakresie zwiększenia wysokości finansowego standardu A całkowitym milczeniem pomija kwestię zabezpieczenia środków na podwyższenie wynagrodzeń nauczycieli w roku 2021, a nawet nie wskazuje, że zwiększenie wysokości standardu gwarantuje zabezpieczenie kosztów przechodzących podwyżki wynagrodzenia z roku 2020. Uzasadnienie projektu rozporządzenia w ogóle nie odnosi się do kwestii wynagrodzeń nauczycieli w roku 2021”

zauważył Związek.

To nie zmienia zapisów ustawy okołobudżetowej. 

"Decyzja o blokadzie jest wyrazem solidarności ze społeczeństwem i przedsiębiorcami. Administracja publiczna, w obliczu walki z pandemią, powinna ograniczyć wydatki na nagrody, podwyżki i inne świadczenia, które nie są obligatoryjne" - poinformowało MF.

Jak pisała w sobotę wp.pl, "minister finansów Tadeusz Kościński tłumaczy w piśmie rozesłanym do resortów, że decyzję o zablokowaniu planowanych wydatków budżetu na 2020 rok, podjął Prezes Rady Ministrów, na podstawie Ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19".

Zgodnie z publikacją, Kościński napisał, że blokada powinna dotyczyć w szczególności planowanych wydatków wraz z pochodnymi na: wynagrodzenia osobowe, uposażenia, dodatkowe wynagrodzenia roczne, dodatkowe uposażenia roczne, nagrody roczne. Według portalu szczegóły blokad wydatków ma ustalić każdy resort, po otrzymaniu decyzji.

Dodano, że kwoty blokad w poszczególnych częściach budżetowych zostały określone w związku ze stwierdzeniem niepełnej realizacji planu wydatków na wynagrodzenia. Oznacza to, że ministerstwa oszczędzały na wynagrodzeniach i powstały w ten sposób ”zaskórniaki”, po które sięga teraz premier.

Rzeczniczka prasowa resortu finansów Iwona Prószyńska powiedziała w sobotę PAP, że wypłata trzynastego wynagrodzenia nie jest zagrożona, świadczenia z tego tytułu zostały wypłacone w bieżącym roku i będą również w 2021 r.

Nie jest prawdą, że zagrożona jest wypłata 13. wynagrodzenia" - powiedziała Prószyńska. "Świadczenia z tego tytułu zostały wypłacone w bieżącym roku i będą realizowane również w 2021 r., co wynika z obowiązujących przepisów”

mówiła w sobotę rzeczniczka MF.

Dodała, że ograniczeniu powinny ulec natomiast wypłaty nagród i premii w roku 2020 w zakresie niewymaganym przepisami prawa.

Według rzeczniczki intencją zastosowania instrumentu blokady było przeznaczenie powstałych w tym roku oszczędności w niektórych obszarach administracji publicznej (w szczególności z tytułu wynagrodzeń i pochodnych), na działania związane z przeciwdziałaniem negatywnym skutkom pandemii. S24/PAP. Foto: PAP


Komentarze