Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
6 °C
AAA

Nie będzie konkursu palm wielkanocnych w Gilowicach!

Skocz w Beskidy
Nie odbędzie się tradycyjny konkurs palm wielkanocnych w Gilowicach na Żywiecczyźnie. Odwołane zostały też warsztaty, podczas których młodzież miała się uczyć ich tworzenia – podał ośrodek kultury w Gilowicach. Decyzja ma związek z ochroną przed koronawirusem.

27. edycja konkursu miała się odbyć tradycyjnie w Niedzielę Palmową. Rokrocznie górale z Gilowic przygotowują ponad sto palm. Jurorzy oceniają dwa rodzaje palm: strzeliste "kawalerskie", a także rozłożyste, które przygotowywały panny.

Konkurs odbywa się przed gilowicką świątynią. Wcześniej palmy zostają wniesione do kościoła, gdzie odprawiona jest msza św.

Czytaj także: Zakaz wstępu na szlaki Babiogórskiego Parku Narodowego

Palmy "kawalerskie", które przygotowują młodzi chłopcy, powinny być dość wysokie, żeby zwrócić uwagę dziewcząt, ale nie aż tak bardzo, by nie zmieściły się w gilowickiej świątyni. To w niej się je święci. Istotna jest natomiast ich budowa. Muszą powstać z roślin, które zachowują zimą zieleń. To jałowiec, jemioła, bukszpan lub cis. Układa się je na trzpieniu warstwowo, aż do samej góry. Palmę zdobią własnoręcznie wykonane bibułkowe kwiatki. Może ich być nawet kilkaset. Ważne są bazie, które m.in. wieńczą konstrukcję.

Palmy dziewczęce, wykonywane przez panny, są rozłożyste. Powstają z gałęzi wierzby. Dziewczęta ozdabiają je zielonymi roślinami, kwiatkami z bibuły i barwnymi paseczkami z bibuły marszczonej, które trzepoczą na wietrze. (PAP)


Komentarze