Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
13 °C
AAA

Na Śląsku zajęta ponad połowa łóżek i większość respiratorów!

W woj. śląskim pacjenci chorzy na COVID-19 zajmują 64 proc. przygotowanych dla nich łóżek w szpitalach oraz 79 proc. respiratorów – wynika z opublikowanych w czwartek danych Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, prezentujących stan na środę.

W ostatnim tygodniu w regionie wzrosła liczba łóżek przygotowanych dla takich chorych. Obecnie w szpitalach wszystkich 3 poziomów jest ich 1468, z czego w środę zajętych było 945. Przybyło też łóżek respiratorowych – obecnie jest ich 108, ale zajęta jest większość z nich – 86.

Według wcześniejszych danych Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, 14 października w regionie było 1207 łóżek dla pacjentów z COVID-19 w szpitalach, z czego zajętych było 644. Liczba dostępnych łóżek respiratorowych wynosiła 91, z czego zajętych było 48. 8 października było zajętych 397 z 1081 łóżek dla pacjentów z COVID-19 oraz 27 z 87 dostępnych łóżek respiratorowych.

Relacje personelu szpitali z oddziałami zakaźnymi w regionie potwierdzają dane statystyczne. W Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach w czwartek zajętych było wszystkie 7 łóżek respiratorowych i 61 łóżek na oddziale. Kierownik

Oddziału Klinicznego Chorób Zakaźnych i Hepatologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, działającego w Szpitalu Specjalistycznym nr 1 w Bytomiu dr hab. Jerzy Jaroszewicz informował w tym tygodniu: 

Od ponad 2 tygodni mamy 100-procentowe obłożenie, każde miejsce zwolnione przez chorego po wypisie jest znów zajmowane w ciągu 30 minut, najdalej godziny

W środę poinformowano, że rolę szpitala polowego w woj. śląskim będzie pełnić Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach. Ten najbardziej znany obiekt wystawienniczy w regionie będzie mógł pomieścić nawet pół tysiąca łóżek dla chorujących pacjentów. (PAP)