Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
1 °C
AAA

Na Babiej Górze zagrożenie lawinowe

Wiadomości
Aura nie rozpieszcza turystów w Beskidach. GOPR poinformowało, że warunki na szlakach są trudne, a rejonie Babiej Góry obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Opady spowodowały przybór rzek. Koszarawa przekroczyła stan ostrzegawczy.

Goprowcy z centralnej stacji ratownictwa Grupy Beskidzkiej podali, że pomimo częstych przejaśnień i zaniku opadów, warunki na szlakach są trudne, a powyżej 1000 metrów wręcz zimowe. Jest ślisko. Ograniczona jest także widoczność. W czwartek rano termometry przy schroniskach na Markowych Szczawinach i Hali Miziowej wskazywał 5 st. C.

Ratownicy nie odwołali zagrożenia lawinowego na Babiej Górze. Wciąż obowiązuje tam jego najniższy, pierwszy stopień. Możliwość wystąpienia zsuwów i małych lawin występuje głównie w żlebach, kociołkach i zagłębieniach terenowych.

Po długotrwałych opadach przybyło wody w rzekach. Część osiągnęła stany wysokie, a Koszarawa w Pewli Małej przekroczyła poziom ostrzegawczy o 3 cm. Przekroczony on jest także na Sole w Czańcu oraz Wiśle w Jawiszowicach, co jednak ma związek ze zwiększonym zrzutem wody ze zbiorników. (PAP)


Komentarze