Muzyku, tancerzu, dietetyku - ucz się w Bytomiu!

34798368 2203029969737962 7743833499341160448 o

Redakcja

12 października 2020

Tu rodzą się muzyczne i taneczne sławy. Absolwenci Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia grają na deskach Carnegie Hall i Filharmonii Wiedeńskiej, absolwenci Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej – wygrywają najbardziej prestiżowe konkursy taneczne w Europie. Także tu, na Wydziale Teatru Tańca Akademii Sztuk Teatralnych kształcą się przyszli aktorzy teatru tańca. Bytom to świetne miejsce do nauki – zwłaszcza wśród tych, którzy mają artystyczną duszę.

MUZYKA I ŚPIEW

Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna imienia Fryderyka Chopina to pierwsza placówka w Polsce, która stworzyła ogólny, dwunastoletni system edukacji. Przyszły muzyk może zostać mistrzem oraz przejść cały tok nauczania aż do klasy maturalnej. Placówka oferuje zdobycie specjalizacji w prawie każdym instrumencie. Od zeszłego roku w szkole działa klasa wokalna, która ściśle współpracuje z Operą Śląską – Wykształcenie zdobyte u nas daje bardzo wiele możliwości. Nasi absolwenci odnajdują się na całym świecie – mówi dyrektor Jolanta Sznajder. Lista uczniów, którzy osiągnęli sukcesy, jest bardzo długa. Maciej Niesiołowski to znany wiolonczelista i dyrygent, który prowadził w przeszłości popularny cykl muzycznych programów telewizyjnych „Z batutą i humorem”, kontrabasista Bartosz Sikorski w 2000 roku jako pierwszy Polak w historii został członkiem zespołu Filharmoników Wiedeńskich.

W rankingu prestiżowego brytyjskiego miesięcznika „Gramophone” Filharmonicy ze stolicy Austrii uzyskali miano jednej z pięciu najlepszych orkiestr świata. Właśnie tam prowadzi grupę kontrabasistów kolejny absolwent szkoły muzycznej w Bytomiu, Jurek Dybał. Flecistka Elżbieta Woleńska występowała między innymi w Carnegie Hall w Nowym Jorku, jednej z najbardziej prestiżowych sal koncertowych na świecie. Obecnie Woleńska pracuje w Chinach na stanowisku profesora klasy fletu na Uniwersytecie w Zhaoqing. Również wielu innych bytomskich muzyków kontynuuje swoje kariery z powodzeniem.

BALETOWE UROKLIWE KONCERTY

W mieście działa też Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Ludomira Różyckiego. To najstarsza tego typu placówka w Polsce. Powstała tuż po wojnie w 1946 roku, w przyszłym roku będzie obchodzić jubileusz 75-lecia istnienia. Oprócz zajęć związanych z tańcem, szkoła oferuje również ogólnokształcący rozwój młodzieży od czwartej klasy szkoły podstawowej do klasy maturalnej. Uczniowie od samego początku mają kontakt ze sceną. -Bardzo ważnymi wydarzeniami są koncerty szkolne, podczas których pokazywane są układy, wariacje, tańce grupowe i indywidualne. W roku szkolnym są trzy takie koncerty – urokliwy i klimatyczny koncert bożonarodzeniowy, wiosenny koncert dyplomowy, niemal zawsze połączony z prezentacją uczniów przygotowujących się do udziału  w konkursach baletowych oraz wieńczący coroczną pracę koncert wszystkich uczniów – informuje dyrektor placówki Elżbieta Mendakiewicz.

Wykwalifikowana kadra uczy przyszłych tancerzy. Lokalizacja szkoły jest idealna. Uczniowie, którzy później stają się zawodowymi tancerzami, mogą znaleźć pracę w Operze Śląskiej, Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu "Rozbark", Teatrze Rozrywki w Chorzowie oraz Zespole Pieśni i Tańca "Śląsk". Zwłaszcza współpraca szkoły z Operą Śląską zaowocowała wieloma wyjątkowymi wydarzeniami. Obie placówki wspólnie przez lata organizowały najważniejszą w regionie imprezę, jaką jest Gala Baletowa z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca, a uczniowie często angażowani są do projektów i spektakli baletowych. Bytomska Szkoła Baletowa szczyci się wieloma sukcesami. Trzy lata temu Paulina Bidzińska wygrała 15. edycję Eurowizji dla Młodych Tancerzy. W tym roku pięcioro uczniów stanęło na podium European Ballet Grand Prix w Wiedniu.

Oceniało ich międzynarodowe jury składające się z dyrektorów najlepszych szkół baletowych na świecie. Szkoła organizuje również ważne konkursy na mapie baletowej Polski, w Międzynarodowym Konkursie Choreograficznym Uczniów Szkół Baletowych im. Bożeny Kociołkowskiej prezentowane choreografie są przygotowywane przez uczniów.

Po skończeniu nauki w Szkole Baletowej lub Muzycznej, przyszli studenci nie muszą opuszczać Bytomia, aby rozwijać swoje zdolności. W mieście od lat działa bytomska filia Akademii Sztuk Teatralnych z Krakowa. Dzięki Wydziałowi Teatru Tańca do Bytomia przybywają artyści z całego kraju. Pod opieką najlepszych wykładowców, można zdobyć tu specjalizację aktora teatru tańca. Wydział Teatru Tańca to unikat w skali całego kraju. Wypełnia niszę, w której aktorzy mogą doskonalić się w tej wymagającej dziedzinie, jaką jest taniec.

STUDENCI I DOKTORANCI

Bytom to także odpowiednie miejsce dla przyszłych specjalistów od zdrowia. Wydział Nauki o Zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, który mieści się przy ul. Piekarskiej, to popularne miejsce wśród studentów. Od osiemnastu lat kształcą się tutaj dietetycy, specjaliści od zdrowia publicznego oraz zarządzania ryzykiem zdrowotnym. Są to kierunki przyszłościowe, biorąc pod uwagę rosnące zainteresowanie nawykami żywnościowymi oraz sytuację epidemiologiczną, jaka panuje na świecie. W ubiegłym roku na wydziale kształciło się aż 767 studentów i 61 doktorantów. Do bytomskiego oddziału Śląskiego Uniwersytetu Medycznego trafiają uczniowie po maturze oraz osoby, które chcą zdobyć nowe umiejętności i łączą naukę z pracą lub wychowaniem dzieci. Wydział Nauki o Zdrowiu oferuje na wszystkich kierunkach zajęcia I i II stopnia w formie stacjonarnej oraz zaocznej.

fot. Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Ludomira Różyckiego

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

17 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 0.3µg/m3 PM2.5: 0.2µg/m3