Muzeum Śląskie partnerem Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki!

Fb katowice

Redakcja

26 listopada 2020

Literatura ma niezwykłą moc. Pobudza wyobraźnię, pozwala na zdobywanie nowej wiedzy oraz wspiera rozwój szczególnie najmłodszych czytelników. Bogata i zróżnicowana oferta wydawnicza może jednak przyprawić o zawrót głowy, dlatego w poszukiwaniach pozycji wartościowych warto posiłkować się wskazaniami organizatorów wydarzeń promujących czytelnictwo. Jednym z nich jest  Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki, którego katowicka edycja właśnie się rozpoczyna, a jej partnerem jest między innymi Muzeum Śląskie.

Celem tego Festiwalu jest krzewienie idei czytelnictwa wśród najmłodszych wraz z kształtowaniem pozytywnych nawyków i rozwijaniem miłości do literatury. Wydarzenie ma charakter partnerski, a uczestniczą w nim zarówno duże ośrodki kulturalne, jak i te mniejsze. 
 

Wszystkie wydarzenia znajdujące się w bogatym programie listopadowej edycji (25-29 listopada) będą dostępne online, dzięki czemu Festiwal ma jeszcze bardziej otwartą formułę, umożliwiającą udział w imprezie czytelnikom z różnych części kraju. Czeka na nich wiele atrakcji, w tym spotkania online, interaktywne warsztaty, czytanki na czasie, konkursy, a dzięki współpracy z Muzeum Śląskim w Katowicach będzie można również przyjrzeć się bliżej kilku dziełom z jego kolekcji i zainspirować do międzypokoleniowej zabawy.

Do udziału zaproszono znamienitych pisarzy i ilustratorów, takich jak Grzegorz Kasdepke, Barbara Gawryluk, Michał Rusinek, Katarzyna Ryrych, Jarosław Mikołajewski, Renata Piątkowska, Joanna Olech, Marcin Szczygielski, Rafał Kosik, Marcin Bruchnalski, Ewa Solarz, Tomasz Broda, Basia Flores, Joanna Rusinek oraz Przemysław Liput. 

Festiwal zainauguruje jego przyjaciel i ambasador Marcin Rogacewicz, który przeczyta Czytankę Wszech Czasów wybraną przez internautów. To oni od początku listopada mogli zgłaszać swoje propozycje w plebiscycie, uczestnicząc tym samym w stworzeniu najprawdziwszej Booklisty Wszech Czasów. 

Ten konkurs doskonale odzwierciedla programową ideę festiwalu – równowagę we wskazywaniu wartościowych nowości, ale też przypominaniu o rzeczach znakomitych, które są ponadczasowe. 

Niezwykle ciekawy akcent zaplanowany został również na finał. Będzie nim wykład pisarza oraz językoznawcy Michała Rusinka, który na prośbę organizatorów odpowie na pytanie, jak radzić sobie z emocjami w tym covidowym roku i przeklinać w sposób absolutnie kulturalny. 
 

Organizatorem Festiwalu jest Fundacja Czas Dzieci, która podkreśla, że tak bogaty program to dzieło wspólne, będące wynikiem współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Katowicach i Muzeum Śląskim w Katowicach. Obie instytucje uczestniczyły w pracach przygotowawczych do Festiwalu na każdym etapie i zapraszają zarówno na tegoroczną, jak i przyszłoroczną edycję.

Czytanie w gronie rodziny pozwala nie tylko na wspólne przeżycie przygód w towarzystwie bohaterów z kart książek, ale również na zacieśnienie więzi, co jest szczególnie ważne we współczesnym świecie. Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki to doskonały pretekst do ważnych rozmów, a jednocześnie do twórczego, wspaniałego spędzenia czasu. Warto zatem skorzystać z tej interesującej festiwalowej propozycji i już teraz wybrać z programu coś dla siebie i swojej rodziny.
 
Wszystkie wydarzenia odbywać się będą na profilu Facebook Festiwalu:  https://www.facebook.com/MiedzypokoleniowyFestiwal. 

Pełny program: https://festiwalliteraturydzieciecej.pl/. 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Projekt finansowany jest ze środków Fundacji PZU. Zadanie jest współfinansowane z budżetu miasta Katowice. 

Materiał powstał we współpracy z Muzeum Śląskim w Katowicach - instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego współprowadzoną przez Ministerstwo Kultury i dziedzictwa Narodowego. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

5 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 4.6µg/m3 PM2.5: 4.1µg/m3