Muzeum Śląskie dostępne również on-line!

Godziny otwarcia muzeum slaskiego 3

Redakcja

20 marca, 2020

W związku z zaleceniami administracji rządowej budynek Muzeum Śląskiego jest nieczynny dla zwiedzających, ale nie oznacza to, że nie można zobaczyć muzealnej kolekcji. Można ją nawet... pokolorować. Do skorzystania z takiej propozycji obcowania ze sztuką zachęca na swoich stronach śląska instytucja.

Swoje bogate kolekcje Muzeum Śląskie prezentuje poprzez znajdującą się na stronie internetowej wyszukiwarkę zbiorów, w której znajdziemy największe dzieła mistrzów polskiego malarstwa od 1800 roku, twórców współczesnych, a także artystów nieprofesjonalnych. Strona jest nie lada gratką również dla wielbicieli fotografii oraz obiektów archeologicznych, etnologicznych, jak i z zakresu scenografii. Zbiory są na bieżąco aktualizowane, m.in. od kilku dni można oglądać zdjęcia z cyklu „Turniej motocyklowy" autorstwa znanej fotograficzki Rozalii Jury lub pejzaże przemysłowego Śląska Tadeusza Kluby wykonane w latach 70. XX w. Interesujące nasz eksponaty możemy znaleźć według kryteriów zawierających nazwę kolekcji oraz m.in. typ obiektu, datę, miejsce powstania i pochodzenia, materiał /surowiec i technikę, nazwisko twórcy oraz hasło przedmiotowe.

Poznawać kolekcje można również poprzez media społecznościowe, w których od kilku dni Muzeum Śląskie publikuje wpisy prezentujące poszczególne opatrzone komentarzem dzieła. Dostępne są także spacery wirtualne po zorganizowanych w ostatnich miesiącach bardzo popularnych, ważnych i nagradzanych wystawach: „Perspektywa wieku dojrzewania. Szapocznikow – Wróblewski – Wajda" oraz „Zajawka. Śląski hip-hop 1993–2003".

Dzieciom proponujemy natomiast korzystanie z kolorowanek zainspirowanych muzealną kolekcją sztuki polskiej. Są one udostępniane poprzez media społecznościowe oraz stronę internetową. Wystarczy zapisać i wydrukować udostępnione pliki, by twórczo pobawić się w słynnych malarzy.

Muzeum Śląskie zachęca także do skorzystania z akcji „Kultura z dostawą do domu", dzięki której poprzez sklep internetowy można zamówić wydawnictwa 50 procent taniej. Wśród publikacji przybliżających m.in. zagadnienia z dziedziny sztuki, architektury, historii i scenografii oraz szeroko pojętej antropologii każdy znajdzie coś dla siebie. Muzeum nie zapomniało także o najmłodszych czytelnikach, proponując publikacje z bogatą szatą graficzną.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 0.7µg/m3 PM2.5: 0.5µg/m3