Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
12 °C
AAA

Muzeum Śląskie deklaruje chęć upamiętnienia Kazimierza Kutza

Wiadomości
Muzeum Śląskie w Katowicach chce upamiętnić wybitnego reżysera, zmarłego w 2018 r. Kazimierza Kutza, ale na razie w formie wystaw czasowych, a nie stałej ekspozycji – poinformowała w poniedziałek placówka.

W ubiegłym tygodniu wdowa po reżyserze, Iwona Świętochowska-Kutz, sygnalizowała w regionalnej prasie, że przekazane Muzeum Śląskiemu przez rodzinę pamiątki po zmianie na stanowisku dyrektora tej placówki spoczywają w muzealnych magazynach, a dorobek jej męża nie jest należycie upamiętniony.

"Muzeum Śląskie mając pełną świadomość dorobku artystycznego i roli społecznej wybitnego reżysera Kazimierza Kutza, a w szczególności jego wkładu dla popularyzacji kultury Górnego Śląska, czuje się niezmiernie wyróżnione propozycją przekazania w darze pamiątek po wybitnym reżyserze. Jednocześnie, w chwili obecnej, Muzeum Śląskie nie posiada możliwości sprostania oczekiwaniom rodziny w zakresie ekspozycji pamiątek. Jednoznaczne oczekiwanie odtworzenia dwupokojowego gabinetu reżysera w formie wystawy stałej nie jest możliwe do zrealizowania" – czytamy w poniedziałkowym oświadczeniu Muzeum Śląskiego.

Jak poinformowała rzeczniczka muzeum Katarzyna Hryniawska, podczas rozmowy z Iwoną Świętochowską–Kutz zaproponowano rozwiązania, które są – zdaniem dyrekcji placówki - wartościową formą upamiętnienia wybitnego Ślązaka w formie wystaw czasowych. Na najbliższe kwartały zaplanowano wydarzenia artystyczne – m.in. wystawę czasową poświęconą Kazimierzowi Kutzowi, współtworzoną przez Transatlantyk, Silesia Film i Muzeum Śląskie w ramach Festiwalu Filmowego Transatlantyk.

Aktualnie nasza instytucja czeka na decyzję od p. Iwony Świętochowskiej–Kutz, co do dalszych losów pamiątkowych darów i zakresu ich ekspozycji. Stan faktyczny jest taki, że w ciągu ostatnich dwóch lat nie podpisano żadnych umów czy choćby listów intencyjnych w zakresie ewentualnych działań związanych z wystawą prezentującą sylwetkę reżysera. Co więcej, nie sporządzono nawet spisu z natury przekazanych pamiątek. Działania te zostały podjęte dopiero w poprzednim kwartale na zlecenie p.o. dyrektora Marcina Gwoździewicza”
podkreśliła rzeczniczka

"Z całą mocą pragniemy zaakcentować, że Muzeum Śląskie nadal podtrzymuje deklarację w zakresie upamiętniania dorobku artystycznego Kazimierza Kutza w ramach wystaw czasowych – tworzonych lub współtworzonych przez naszą instytucję" - napisano w oświadczeniu.

Kazimierz Kutz – reżyser, scenarzysta, publicysta, pisarz i polityk - pamiętany jest w regionie jako artysta i piewca spraw śląskich, twórca śląskiej trylogii - "Sól ziemi czarnej" (1969), "Perła w koronie" (1971) i "Paciorki jednego różańca" (1979) Inne znane filmy Kutza to: "Na straży swej stać będę" (1983) - o konspiracji na włączonym do III Rzeszy Górnym Śląsku podczas II wojny światowej; "Śmierć jak kromka chleba" (1994) - o pacyfikacji kopalni "Wujek"; komedie "Zawrócony" (1994) i "Pułkownik Kwiatkowski" (1995). Zmarły 18 grudnia 2018 r. artysta został pochowany na cmentarzu przy ulicy Sienkiewicza w Katowicach. (PAP)


Komentarze