Muzeum Auschwitz w 2020 odwiedziło znacznie mniej osób

Aushwitz

Redakcja

25 stycznia, 2021

W ubiegłym roku Muzeum Auschwitz z powodu epidemii po raz pierwszy w swojej historii było przez wiele miesięcy zamknięte dla odwiedzających. W 2020 r. zwiedziło je zaledwie 502 tys. osób, pięć razy mniej niż w rekordowym roku 2019.

Paweł Sawicki z biura prasowego Muzeum wskazał, że w porównaniu do rekordowego roku 2019, kiedy Muzeum Auschwitz odwiedziło 2,32 mln osób, w ubiegłym roku zwiedzających było prawie pięć razy mniej. "Liczba osób przyjeżdżających do Miejsca Pamięci dramatycznie spadła i tym samym Muzeum pozbawione zostało swojego największego źródła finansowania. Spowodowało to niemal zupełne wstrzymanie działań edukacyjnych w historycznej przestrzeni oraz poważne załamanie budżetu Muzeum, czego konsekwencją była rezygnacja z wielu priorytetowych inwestycji i projektów" – podał w poniedziałek Sawicki.

W sprawozdaniu podkreślono, że "dzięki szczególnej pomocy i zwiększeniu dotacji podmiotowej ze strony polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, z 25 na 31 mln zł, udało się zachować podstawową ciągłość działania Muzeum oraz miejsca pracy".

W opublikowanym w internecie podsumowaniu zeszłego roku znalazły się informacje o najważniejszych wydarzeniach minionego roku w Muzeum. Rozpoczyna je przypomnienie obchodów 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz, które odbyło się 27 stycznia. Wzięło w nich udział ponad 200 ocalałych z Auschwitz i Holokaustu, a także przedstawiciele ponad 50 państw.

Było to ostatnie wielkie wydarzenie na świecie przed wybuchem pandemii koronawirusa i ogólnoświatowym lockdownem”

 – wskazał Sawicki.

W sprawozdaniu zwrócono uwagę, że szczególnego znaczenia nabrała konferencja online "Jak uczyć o Auschwitz i Holokauście w dobie pandemii", podczas której dyskutowano o tej bezprecedensowej sytuacji oraz o alternatywnych sposobach edukacji. Z powodu zagrożenia COVID-19 bardzo wiele osób korzystało z dostępnych form nauki online.

Ogromnie wzrosło zainteresowanie wirtualną wizytą na stronie panorama.auschwitz.org, a Miejsce Pamięci w mediach społecznościowych ma już ponad 1,5 mln obserwujących”

 – dodał Sawicki.

Muzeum podkreśliło, że najbardziej pogłębioną formą edukacji w internecie są lekcje online.

"Główna lekcja, poświęcona historii Auschwitz, dostępna jest już w jedenastu językach. (…) Łącznie na stronie lekcja.auschwitz.org znajduje się 26 lekcji" – podała placówka.

Wśród poruszanych w sprawozdaniu tematów są też prowadzone w Miejscu Pamięci prace konserwatorskie oraz działania Fundacji Auschwitz-Birkenau, która zbiera fundusze na ich sfinansowanie, nowe wydawnictwa i kierunki prac badawczych. Znaleźć można informacje o opracowywanych wystawach, a także o nowych obiektach w Archiwum i Zbiorach Muzeum. Istotnym elementem jest sprawozdanie finansowe i lista darczyńców, którzy wsparli Muzeum.

"Trudno przewidzieć dalszy rozwój wydarzeń. Każdej osobie, instytucji i organizacji, które wsparły nas finansowo w tej ciężkiej sytuacji, bardzo za tę pomoc dziękujemy. Sytuacja finansowa Muzeum nadal pozostaje bardzo trudna. Dlatego nadal prosimy o Państwa pomoc i finansowe wsparcie naszej misji: wesprzyj.auschwitz.org" – napisano w sprawozdaniu.

Sprawozdanie jest dostępne pod adresem: http://www.auschwitz.org/gfx/auschwitz/userfiles/auschwitz/raport_pdf/auschwitz_report_2020.pdf.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

9 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.3µg/m3 PM2.5: 4.6µg/m3