Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
7 °C
AAA

Mural z farby, która oczyszcza powietrze. Właśnie taki powstaje w Bielsku-Białej

Ekologiczny mural, który przez co najmniej dekadę będzie zmniejszał zanieczyszczenie powietrza, tak jak by to zrobił las o powierzchni ponad 100 m kw., powstaje w centrum Bielska-Białej – podali ekolodzy ze stowarzyszenia Klub Gaja. Będzie gotów w poniedziałek.

Klub Gaja i Galeria Bielska BWA do współpracy zaprosili wrocławską artystkę Ewę Ciepielewską z Grupy Luxus, która maluje swój projekt na ponad 100 m kw ściany kamienicy w ścisłym centrum miasta. Praca powstanie w ramach programu "Święto Drzewa”

powiedział prezes Klubu Gaja Jacek Bożek.

Galeria Bielska BWA podała, że mural zatytułowany jest „Święto drzewa”.

Rozświetlone odcienie zieleni leśnego poszycia i gęstwiny liści, prześwit błękitnego nieba pomiędzy pniami – taki obraz lasu wyłania się na ścianie kamienicy

podała galeria w komunikacie.

Jacek Bożek poinformował, że farby użyte przez artystkę działają na zasadzie porównywalnej do procesu fotosyntezy u roślin.

W podobny sposób wykorzystuje właściwość dwutlenku tytanu do wytwarzania reaktywnych cząsteczek, które neutralizują zanieczyszczenia powietrza w obojętne związki. Namalowany las na ponad 100 m kw zmniejszy zanieczyszczenie powietrza w taki sam sposób, jak zrobiłby to posadzony las, o tej samej powierzchni

wyjaśnił.

Dzieło Ewy Ciepielewskiej powstaje w ramach programu edukacyjnego Klubu Gaja pod nazwą „Święto drzewa”. Jego celem jest edukacja w zakresie zmian klimatycznych i ochrony drzew.

Mural zostanie odsłonięty w poniedziałek. Z tej okazji posadzony zostanie platan. Wydarzeniu towarzyszyła będzie też akcja sadzenia krzewów oraz warsztaty budowy budek lęgowych, m.in. dla wiewiórek i nietoperzy, w szkole podstawowej nr 27.  (PAP)

Foto: klubgaja.pl


Komentarze