Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
14 °C
AAA

Mural nawiązujący do historii Rozbarku ozdobi zabytkowy mur oporowy

fot. UM Bytom
Wyremontowany mur oporowy już wkrótce stanie się nie tylko wizytówką powstającego Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych, ale również Bytomia.

Na murze w części nawiązującej do przeszłości, dostrzec już można m.in. rys Kopalni Węgla Kamiennego „Rozbark”, a także daty jej funkcjonowania. Ponadto na muralu widoczne są także logotypy KS Skarpa Bytom, a więc jednego z najlepszych wspinaczkowych klubów w naszym kraju, którego zawodnicy osiągają wspaniałe wyniki oraz postacie sportowców, nawiązujące do dyscyplin, jakie można uprawiać w powstającym Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych.

Przypomnijmy, że Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych będzie jednym z najnowocześniejszych obiektów wspinaczkowych w Europie.

Powstające na terenie po byłej KWK „Rozbark” Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych 13 września udostępniło miłośnikom sportu pierwsze obiekty zewnętrzne - ścianę wspinaczkową na budynku dawnej kotłowni kopalni „Rozbark”, strefy parkouru, street workoutu, tor do biegów terenowych, siłownię plenerową, a także strefę, w której będzie można pobiegać lub spróbować swoich sił w jeździe na rolkach.

W miejscu, gdzie powstaje Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych fedrowała Kopalnia Węgla Kamiennego „Rozbark”. Po jej likwidacji w 2004 roku część zachowanych obiektów - cechownia i budynek administracyjny - zostały zrewitalizowane na potrzeby Teatru „Rozbark”.

Pozostałe obiekty - szyb „Bończyk”, dawna kotłownia, budynek dawnej rozdzielni, a także mur oporowy zostały przystosowane na potrzeby Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych, dzięki czemu nadal będą służyć mieszkańcom.

Źródło: UM Bytom