Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
5 °C
AAA

Morawiecki w Katowicach z dumą o Relidze, Zembali i Maciejewskim

Dla mnie jest rzeczą kluczową, żebyśmy w Polsce budowali jeden z najnowocześniejszych systemów ochrony zdrowia, oparty o najnowsze rozwiązania medyczne - mówił premier Mateusz Morawiecki, wizytując w poniedziałek centrum badawcze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Szef rządu podkreślał, że do takiego centrum można będzie w przyszłości przyciągać naukowców z całego świata. "W takim centrum, jak tu jest tworzone na Śląsku, będzie można wręcz stworzyć szczepionkę. To są najnowsze techniki, najnowsze technologie medyczne, które będziemy tutaj wykorzystywać" - mówił Morawiecki.

Dodał, że Śląsk słynie na całym świecie nie tylko z przemysłu, ale również z innowacji w medycynie. "A wiemy doskonale, że XXI wiek, już w szczególności ta najbliższa, nadchodząca dekada, która właśnie się zaczyna, to dekada podnoszenia naszej jakości służby zdrowia i podnoszenia naszych możliwości w medycynie" - powiedział premier.

Przypomniał też postacie wybitnych polskich lekarzy, profesorów: Zbigniewa Religi i Mariana Zembali, którzy w dokonywali unikatowych operacji przeszczepów serca (w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu), a także prof. Maciejewskim, który w 2013 r. wraz z zespołem lekarzy z Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach dokonał pierwszej w historii operacji przeszczepu twarzy ratującej życie pacjenta.

Dumni jesteśmy z tych polskich osiągnieć, z tego, że Polka kieruje jednym z zespołów CureVac (chodzi o dr Mariolę Fotin-Mleczek - PAP), pracujących nad szczepionką. Dumni jesteśmy z naszych osiągnieć z przeszłości - jak wspominaliśmy przed chwilą - Hilarego Koprowskiego, naszego rodaka, który wymyślił szczepionkę na polio, przeciw chorobie Heinego-Mediny, ale przede wszystkim chcemy, żeby te nowe rozwiązania były tworzone tutaj”

powiedział Morawiecki.

Według szefa rządu wkrótce w Polsce będą powstawać technologie genetyczne ratujące życie. "Dla mnie jest rzeczą kluczową, żebyśmy w Polsce budowali jeden z najnowocześniejszych systemów ochrony zdrowia, ale także oparty o najnowsze rozwiązania medyczne, żebyśmy budowali takie centra wdrożeniowe, jak właśnie to tu na Śląsku" - zaznaczył Morawiecki.

W kampusie Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, w dzielnicy Ligota, dobiega końca budowa czterech laboratoriów w ramach Centrum Badawczo-Wdrożeniowego Silesia LabMed. Obecnie zakończyły się tam prace budowlane i laboratoria czekają na wyposażenie. (PAP)


Komentarze