Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
24 °C
AAA

Morawiecki: Łagodzimy obostrzenia od 20 kwietnia. Stawiamy na gospodarkę [WIDEO]

Handel - liczba osób przebywających w sklepie zależna od powierzchni, nie tylko od liczby klas. Niestety dla wielu nadal zamknięte będą galerie handlowe. Wciąż nie zmieniają się wymogi dotyczące zgromadzeń ani odległości w jakiej powinniśmy pozostawać. Łagodzenie dotyczy rzemiosła i handlu. Szumowski - epidemia się nie kończy, potrzebujemy szczepionki. Znoszenie kolejnych obostrzeń w 4 etapach. Pierwszy już 20 kwietnia.

Morawiecki: w Polsce jest to 200 chorych na milion mieszkańców - znacznie mniej niż w innych krajach. Premier dodał - będziemy wdrażać aplikację dla osób w kwarantannie, po to by lepiej wiedzieć, kto mógł się potencjalnie zakazić. Chcemy też, by praca jak najczęściej odbywała się zdalnie. Jednocześnie szybko odblokowywać gospodarkę. 

Już od najbliższego poniedziałku nastąpi otwarcie lasów i parków. Od poniedziałku możliwość rekreacyjnego przemieszczania się z maseczką i w odpowiednim dystansie.

Sklepy do 100 metrów 4 klientów na jedną kasę. Powyżej jeden klient na 15 metrów kwadratowych. Pracownicy sklepów będą badani - kontrole temperatury. Rolnicy będą wyjątkiem. Zmieniają się wymagania dotyczące handlu, te same zasady mają obowiązywać w kościołach. 

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski - obostrzenia mogą nas czekać przez najbliższy rok, dwa. Nie wiemy ile potrwa epidemia. Państwo musi jednak funkcjonować, gospodarka jest ważna, także dla medycyny. Musimy wprowadzić zasady możliwie bezpiecznego funkcjonowania. 

Policja nadal będzie sprawdzać m.in. to czy przestrzegamy obostrzeń. - Znoszenie kolejnych ograniczeń będzie zależeć od tego, ilu będziemy mieć chorych, jak to będzie przyrastać - podkreśla Szumowski. 

Morawiecki: jeśli chodzi o sport, za tydzień do dwóch otrzymam propozycję od PZPN oraz Ekstraklasy w jaki sposób mogłyby wyglądać rozgrywki i powrót do nich. Przedyskutujemy te propozycje z ministrem Szumowskim. I wtedy nie wcześniej niż za miesiąc będziemy podejmować decyzje. Wiadomo jednak, że na trybunach nie będzie publiczności. Tak by dopuścić do rozgrywek. 

Nauka - regulacje będą przedstawiane w najbliższym czasie. Chodzi o opiekę nad dziećmi, których rodzice muszą wrócić do pracy. WAŻNE - wyłączenie z ograniczenia przemieszczania się bez dorosłego osób powyżej 13 roku życia. 

Maseczki zdejmiemy, jeśli pojawi się szczepionka! - mówi minister Szumowski. 


Komentarze