Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
20 °C
AAA

"Mobbing to styl ich życia. Ponoć da się z tym żyć. Tak gadają na Sośnicy". PGG stanowczo zaprzecza

Wiadomości
Dotarliśmy do kilkudziesięciu różnych relacji osób pracujących obecnie lub w ostatnich latach w kopalniach Polskiej Grupy Górniczej. Jaki obraz kopalni przedstawiają? To praca w atmosferze zastraszenia, wielu kontrowersyjnych decyzji kierownictwa i obaw związanych z najróżniejszymi konsekwencjami jeśli ktoś akurat "podpadł". Zarząd PGG zaprzecza i twierdzi, że żadnych indywidualnych zgłoszeń dotyczących tego rodzaju praktyk nie ma.

"Przeróbka albo wypowiedzenie"

To, według nieoficjalnych informacji, jedna z głównych zasad postępowania z pracownikami. O co chodzi? Pan Adam w mailu do S24 zatytułowanym "KWK Sośnica" pisze, że związki na kopalni milczą, nikt z tym nie chce nic robić, wychylać... Bo tak, jak w artykule... Zaraz przeróbka lub wypowiedzenie umowy.  Podobne relacje dostajemy od górników, którym, w obawie przed konsekwencjami, bardzo zależy na anonimowości: Proszę inne media powiadomić bo tak się nie da, zresztą rozmawiając z innymi z innych kopalń -  w całej pgg jest mobbing. I naprawdę proszę o tajemnicę bo kredyt mam... W licznych mailach i wiadomościach na portalu społecznościowym powtarzają się zarzuty dotyczące rzekomego łamania praw pracowniczych. Proszę Państwa, na tym zakładzie nie ma takiego czegoś jak kodeks pracy, to jest obóz pracy za przyzwoleniem PGG...  Tymczasem przedstawiciele Polskiej Grupy Górniczej twierdzą, że nie mają pojęcia o co chodzi. "Nie jest znana sprawa "afery prześcieradłowej". Poprosiliśmy o wyjaśnienia kierownictwa kopalni - napisał Tomasz Głogowski.

Afera "prześcieradłowa"

Miało zacząć się od prześcieradła z napisem "Dyrektor musi odejść" (to podobno jedna z wersji napisu). Miało to spowodować dążenie kierownictwa do ujawnienia "sprawców" m.in. wśród członków związków zawodowych. Chcieliśmy zapytać o stanowisko w tej sprawie dyrektora kopalni "Sośnica". Odmówił.

Było, jest i będzie?

W wielu relacjach przewija się kwestia atmosfery pracy w kopalniach: Było, jest i jeszcze minie trochę czasu, że będzie... Jeśli nie zmieni się mentalność dozoru to będzie to walka z wiatrakami 😕 to działa na zasadzie jak nie kijem to pałką 😓

Stanowisko PGG

Tomasz Głogowski, rzecznik PGG, na nasze pytania dotyczące rzekomych nieprawidłowości w zakładach należących do Polskiej Grupy Górniczej odpowiada krótko: Nie ma problemów z wypłatami nadgodzin, nie ma informacji o regule "przeróbka albo wypowiedzenie". Są za to... procedury antymobbingowe.

PGG wdrożyła politykę przeciwdziałania mobbingowi i dyskryminacji, w każdym oddziale spółki powołany został pełnomocnik ds. mobbingu i dyskryminacji. Kadra zarządzająca zespołami ludzkimi bierze udział w szkoleniach z zakresu przeciwdziałania zjawiskom mobbingu i dyskryminacji. Każdy pracownik, który jest przekonany, że wobec niego są stosowane praktyki noszące znamiona mobbingu lub dyskryminacji ma narzędzie, w ramach którego po złożeniu stosownego wniosku uruchomione zostanie postępowanie wyjaśniające.

tomasz głogowski, rzecznik pGG

Wciąż czekamy na relacje i wszelkie informacje, które pomogą nam ustalić rzeczywisty obraz sytuacji w kopalniach PGG: redakcja@silesia24.pl

 

 

zdjęcie: pgg.pl

 

 

 

 

 

 

 


Komentarze