Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
10 °C
AAA

Minister Niedzielski: W sierpniu osiągniemy apogeum zakażeń koronawirusem

Wiadomości
fot. Ministerstwo Zdrowia/Twitter
Minister Adam Niedzielski przestawił dziś aktualną sytuację epidemiczną w kraju. Ministerstwo przewiduje, że w połowie sierpnia osiągniemy apogeum zakażeń - będzie to około 10 tysięcy przypadków dziennie. Nie przewidywane są natomiast na razie nowe obostrzenia.

Mamy do czynienia z bardzo dynamicznymi wzrostami, jeśli chodzi o liczbę zachorowań na koronawirusa. Pozytywne zjawisko to hamowanie dynamiki wzrostu z tygodnia na tydzień liczby nowych przypadków - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Jeśli jednak chodzi o liczbę zachorowań to właściwie przez ostatnie 4 tygodnie, (...) z tygodnia na tydzień mieliśmy wzrosty przekraczające skalę 60 proc. Był nawet tydzień, kiedy (...) wzrost zakażeń wynosił 80 proc" - dodał minister. 

Najnowszy raport Ministerstwa Zdrowia nie daje jednak powodów do radości. W naszym województwie średnia siedmiodniowa liczba zakażeń na 100 tys. wzrosła o ponad 100%. Pod względem nowych zakażeń najgorzej sytuacja przedstawia się powiatach: cieszyńskim, bielskim, Bielsku-Białej, Rudzie Śląskiej, Gliwicach i Katowicach. W ciagu ostatniej doby w całej Polsce zdiagnozowano 3,5 tysiąca nowych przypadków. W poniedziałek ta liczba przekroczyła 5 tysięcy, jednak jak wyjaśnia minister, ta liczba po weekendzie zawsze jest wyższa. 

Podczas konferencji w Puławach Minister Niedzielski zapewnił, że nie będą wprowadzane nowe obostrzenia. Jak państwo widzicie, wszystkie kraje europejskie i my też możemy się wpisać w to postępowanie, stosują politykę bardziej liberalną jeśli chodzi o przebieg tej fali, to jest też związane z tym, że poziom immunizacji jest wysoki, u nas on przekracza 90%. (...) [ta polityka-red.] oznacza niewprowadzanie restrykcji, ale z drugiej strony ochronę osób, które są narażone na szczególne ryzyko. - podaje Minister.

Grupie szczególnego ryzyka - seniorom i osobom z upośledzoną odpornością - ministerstwo zaleca noszenie maseczek w zamkniętych przestrzeniach oraz wprowadza możliwość przyjmowania 4 dawki szczepionki. Jednocześnie Minister podkreślił, że wzrosło zainteresowanie szczepieniami.  Dotychczas mieliśmy około 20 tysięcy szczepień tygodniowo [wszystkimi dawkami- red.], a w tym tygodniu ta liczba szczepień wynosi już blisko 100 tysięcy, to jest naprawdę bardzo duży przeskok - poinformował Minister Niedzielski.