Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
6 °C
AAA

Mieszkaniec Częstochowy szuka dawcy szpiku! Stawką jest jego życie!

Miasta
31-letni Sebastian z Częstochowy choruje na ostrą białaczkę szpikową. Szansą na wyzdrowienie jest dla niego przeszczep szpiku. Brakuje jednak dawcy. Już 25 i 26 stycznia Galeria Jurajska razem z DKMS organizuje akcję, która ma pomóc w jego znalezieniu.

Szukanie zgodnego dawcy, od którego można przeszczepić szpik, to jak poszukiwanie igły w stogu siana. Często to najbliższy członek rodziny może być dawcą. Jednak nie zawsze ma się tyle szczęścia i konieczne są poszukiwania osoby, która uratuje życie chorego.

Z taką trudną sytuacją zmaga się ostatnio 31-letni Sebastian z Częstochowy. Mężczyzna od sierpnia 2019 roku żyje z rozpoznaniem, które brzmi jak wyrok - ostra białaczka szpikowa. Co ciekawe, nic nie zapowiadało takiej diagnozy.

Choroba zaczęła się niewinnie. Najpierw pojawiły się dwie afty, które później zniknęły. Potem trzy kolejne. Potem już następne. Zaniepokojony Sebastian wybrał się do lekarza. Lekarze zlecili badania krwi. Te nie pozostawiły już wątpliwości. Kolejne testy tylko potwierdziły podejrzenia.

W Klinice Hematologicznej we Wrocławiu Sebastian usłyszał diagnozę.  Po niej przyszła pierwsza chemia i komplikacje. Badania wykazały bowiem obciążenie genetyczne. W tej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest przeszczepienie szpiku.

- Sebastian to pełen pasji, młody mężczyzna, tata 3 -letniego Gabrysia, mąż cudownej Olgi, który dzielnie walczy z chorobą, mimo że ta przewróciła jego życie do góry nogami. Nadzieją jest przeszczepienie szpiku. Tylko w ten sposób lekarze są w stanie mu pomóc. Sebastian się nie poddaje, chce wrócić do zdrowia - mówi Marcin Wybraniec, koordynator ds. rekrutacji dawców DKMS.

CZYTAJ TAKŻE - Wyjątkowa akcja studentów

W poszukiwaniu dawcy ma pomóc akcja jaką 25 i 26 stycznia DKMS organizuje wspólnie z Galerią Jurajską. Przychodząc do centrum handlowego będzie można dowiedzieć się, jak zostać dawcą. Co więcej, będzie można zarejestrować się w bazie.

Sama rejestracja jest prosta i całkowicie bezbolesna. Oprócz wypełnienia dokumentów, wystarczy tylko pobrać wymaz z jamy ustnej specjalnym patyczkiem. I tyle. - Trwa to 5 minut, a może uratować życie Sebastiana, ale także tysięcy innych osób, które oczekują na zgodnego dawcę - mówi Marek Wybraniec.

Także ViolettaDziubin- Łuszczyk, dyrektor marketingu Galerii Jurajskiej namawia do udziału w akcji. - To kolejny nasz apel o taką pomoc. Przy okazji ostatniej akcji baza wzbogaciła się o ponad 400 potencjalnych dawców. Liczymy, że i tym razem częstochowianie odpowiedzą na wezwanie i pomogą Sebastianowi. Stawką jest tutaj ludzkie życie - mówi.

Stoiska DKMS w Galerii Jurajskiej będzie można znaleźć przy salonach Empik i Zara. Czynne będą w godzinach otwarcia centrum handlowego.

źródło: informacja prasowa


Komentarze