Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
23 °C
AAA

Mieszkańcy województwa śląskiego nie chcą szybkich kolei CPK! Będą protestować!

Wiadomości
mapa Egis
Szybka kolej to jeden z przybocznych projektów Centralnego Portu Komunikacyjnego, który rząd chce wybudować. Jak wynika z kontroli NIK, CPK ma już spore opóźnienie, a pomysłodawca nie wyjaśnił dokładnych źródeł finansowania. I chociaż wielu ekspertów powątpiewa w ten projekt, to jednak mieszkańcy województwa śląskiego obawiają się budowy linii kolejowej nr 170 Katowice - granica - Ostrawa.

Nowa linia kolejowa ma pozwolić pociągom szybkim prędkości poruszanie się od granicy polsko-czeskiej, przez Katowice do planowanego Centralnego Portu Komunikacyjnego. Spółka Egis Poland Sp. z o.o. jest odpowiedzialna za projekt linii nr 170 Katowice - granica. Zaproponowano cztery warianty (plus trzy podwarianty), które przecinają Górny Śląsk od Katowic aż do łazisk Rybnickich przy granicy. Każdy z czterech wariantów wiązałby się ze zniszczeniem setek domów, przedsiębiorstw oraz naruszeniem ważnych miejsc przyrodniczych, w tym lasów, stawów czy nawet Śląskiego Ogrodu Botanicznego.

Warianty przewiduje wybudowanie nowej linii kolejowej, która wraz ze strefą buforową i inwestycyjną ma aż 100 metrów szerokości. Przebiegać miałaby przez południowe dzielnice Katowic, powiat mikołowski, powiat rybnicki i sam Rybnik, Żory, powiat wodzisławski i Jastrzębie-Zdrój. 

Władze prawie każdej gminy już od 2020 roku stanowczo protestują przeciw budowie nowej linii kolejowej. Pierwsi byli samorządowcy powiatu mikołowskiego, gdzie każdy z czterech wariantów przewiduje podzielenie powiatu na pół, co może wpłynąć na atrakcyjność tego rejonu dla przyszłych mieszkańców i inwestorów. Samorządowcy wskazują m.in. na zniszczenie przyrody oraz na fakt, że w województwie śląskim działa już gęsta sieć linii kolejowych, która prowadzi do granicy z Czechami. 

Dlatego mieszkańcy postanowili protestować przeciwko szybkiej kolei CPK. Już w piątek 28 stycznia protestować będą mieszkańcy sołectw Palowic, Szczejkowic i Bełku z Gminy Czerwionka-Leszczyny - Zgromadzenie będzie przebiegało w warunkach pokojowych, w formie spaceru przez przejście dla pieszych znajdujące się w miejscowości Orzesze (dzielnica Woszczyce) przy drodze krajowej DK81 (przejście przez przejście dla pieszych z jednego końca do drugiego, odczekanie od 3-5 min i przejście w drugą stronę przejścia dla pieszych, w cyklu powtarzalnym). W zgromadzeniu weźmie udział maksymalnie 100 osób - informuje sołectwo Palowice. Protest rozpocząć się ma o godzinie 16:15.

Natomiast w sobotę również na Wiślance, ale w Mikołowie-Mokre będą protestować mieszkańcy powiatu mikołowskiego. Charakter zgromadzenia będzie podobny - protestujący będą przechodzić przez przejście dla pieszych przy skrzyżowaniu DK 81 z ul. Lipową w Mikołowie. 

Protesty mogą być jedyną formą wyrażenie niezadowolenia przez mieszkańców. Na początku lutego miały odbyć się spotkania konsultacyjne z przedstawicielami Egis Poland Sp. z o.o., gdzie mieszkańcy mogliby na żywo wyrazić swój sprzeciw. Niestety spółka odwołała konsultacje z powodu pogarszającej się sytuacji epidemiologicznej. 

 


Komentarze