Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
-1 °C
AAA

Mieszkańcy oceniają Nowy System Identyfikacji Miejskiej Katowic. Bubel czy hit?

Wiadomości
Miasto Katowice postanowiło zmienić kompleksowo System Identyfikacji Miejskiej na drodze przetargu. Jednak mieszkańcom oraz ekspertom nie podoba się projekt, który ma zostać wdrożony.

System Identyfikacji Miejskiej, w skrócie SIM, to oznakowanie ulic, obiektów itp. w mieście. Katowice na wzór Tychów zamierzają ujednolicić. Urząd Miasta opublikował projekt SIM-u, a firmę, która go zrealizuje chce wyłonić na drodze przetargu. Problem w tym, że część mieszkańców nie jest zadowolona z planowanego oznakowania. Powstała nawet internetowa petycja projektantów, pod którą podpisało się już ponad 1500 osób.

Naszym zdaniem projekt zawiera liczne wady, które nie powinny pojawiać się w tego typu opracowaniach. W przedstawionym projekcie dostrzegamy istotne błędy w obszarze systemowego rozwiązania – nośników, typografii, kolorystyki i kontrastów. W konsekwencji błędy te spowodują spadek skuteczności i jakości informacji, a także obniżą poziom bezpieczeństwa mieszkańców. Na decydentach spoczywa odpowiedzialność za skutki wdrożenia wadliwego projektu, który pozostanie z nami przez 30 lat i pochłonie ogromne koszty.

Miasto Katowice postawiło na rozwój ekonomiczny i kulturalny. Dzięki wieloletniej współpracy środowisk eksperckich i projektowych z magistratem, powstały znaczące realizacje zmieniające to miasto na lepsze. Powołując się na dobre praktyki liczymy na dialog i zrozumienie naszych obaw oraz ponowne przyjrzenie się projektowi z uwzględnieniem opinii ekspertów. Katowice w pełni zasługują na profesjonalny i nowoczesny system informacji miejskiej.

fragment listu do prezydenta Marcina Krupy

Nowy system oznakowania ma charakteryzować się kolorami: czarnym, żółtym sygnałowym oraz biały i szary (aluminium). Dodatkowo w Nikiszowcu ma dominować czerwień. Według ekspertów kolorystyka została źle dobrana i cały system może być nieczytelny. Jednak koncepcja już powstała, a władze miasta za chwilę wyłonią wykonawcę. 

Zobaczcie sami planowane zmiany w SIM Katowice - koncepcję znajdziecie TUTAJ.

fot. Koncepcja SIM Katowice


Komentarze