Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
9 °C
AAA

Metropolita katowicki uważa, że Kościół ma moralne prawo krytykować aborcję

Wiadomości
Kościół ma moralne prawo i obowiązek przypominać przykazanie nie zabijaj i mówić aborcji: nie wolno – powiedział w czwartek metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Odwołał się przy tym do działalności charytatywnej i opiekuńczej Kościoła w Polsce.

Arcybiskup Skworc wygłosił homilię podczas wieczornej mszy pontyfikalnej w obchodzoną w czwartek uroczystość Zwiastowania Pańskiego, w której trakcie Kościół przeżywa również Dzień Świętości Życia. Nawiązał przy tym do obchodzonego też decyzją papieża Franciszka Roku św. Józefa, patrona Kościoła.

Abp Skworc odniósł się w homilii m.in. do adhortacji "Redemptoris custos"("Opiekun Zbawiciela"), w której Jan Paweł II pisał, że "dla Kościoła równie ważne jest wyznawanie wiary w dziewicze poczęcie Jezusa, jak i obrona małżeństwa Maryi z Józefem, ono bowiem stanowi prawną podstawę ojcostwa Józefa".

"Dzisiaj nam współcześni głoszą, iż małżeństwo to instytucja z ludzkiego ustanowienia i jako taka może być głosami większości modyfikowana. Stąd tak nieraz brutalne atakowanie objawionej przez Boga prawdy o małżeństwie i rodzinie. Odrzuca się to, co stanowi fundament życia małżeńskiego, prawdę, że – jak mówimy – to naturalny, czyli zgodny z prawem natury, związek kobiety i mężczyzny" – podkreślił metropolita.

"Prosimy dzisiaj św. Józefa, aby strzegł każdego małżeństwa uświęconego sakramentem, czyli obecnością Zbawiciela; by narzeczeni w ramach przedmałżeńskiej formacji przygotowywali się do podjęcia wielkodusznej decyzji bycia razem przez całe życie, by wewnętrznie przyjęli małżeńską przysięgę +ślubuję ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz to, że cię nie opuszczę aż do śmierci+ – i by byli jej wierni aż do końca" – wezwał.

Abp Skworc przekonywał, że św. Józef był i jest patronem na każdy czas, szczególnie na czasy trudne, m.in. dlatego, że sceny opisane w Ewangelii, w których brał udział, dotyczyły spraw trudnych. Ocenił, że swoim działaniem i postawami św. Józef uczy konsekwentnego ojcostwa, niezależnie od trudności i okoliczności: trwania przy dziecku i jego matce, a zatem wierności słowu danemu Bogu i człowiekowi.

"Z tej racji Kościół widzi w św. Józefie wzór męskiej pobożności i postawy, która objawia się najpierw w cnocie bojaźni bożej, w posłuszeństwie Bogu, wreszcie w czułej, troskliwej miłości wobec Maryi i jej Syna. To wystarczająca racja, że jest wzorem, nauczycielem szacunku dla kobiety – małżonki i matki; jest wzorem postawy przyjęcia każdego poczętego życia jako nienaruszalnej świętości" – mówił

Podkreślił, że św. Józef może być patronem na obecne czasy. "Pandemia postawiła nas w sytuacji nieustannej niepewności. Wysłuchujemy komunikatów, ciągle nowych i doświadczamy trudnej do zniesienia izolacji. Towarzyszący nam – najczęściej w mediach elektronicznych – nadmiar słów, informacji i dezinformacji – pozbawia nas ciszy, pokoju, a nawet nadziei. Wielość bodźców psychicznie męczy i zamyka uszy na to, co ma do powiedzenia Bóg" – stwierdził hierarcha.

"To właśnie w takich okolicznościach św. Józef jest naszym opiekunem, strażnikiem małżeństw i rodzin, wzorem odpowiedzialnej postawy każdego mężczyzny. Przywołujcie go ku pomocy" – zaapelował.

Przytoczył też dane z niedawno opublikowanego raportu Katolickiej Agencji Informacyjnej "Kościół w Polsce".

"Od strony 59. tego raportu czytamy na temat działalności charytatywnej Kościoła. Czytamy m.in. że instytucje kościelne prowadzą 59 domów dziecka, 120 placówek opiekuńczo-wychowawczych dla dzieci i młodzieży specjalnej troski, przedszkola, 212 świetlic terapeutycznych, 15 domów samotnej matki, 10 domów dla matek z małoletnimi dziećmi, a dla dzieci porzucanych po urodzeniu – 98 okien życia, ratujących ich życia" – wymieniał abp Skworc.

"Można by dalej podawać dane dotyczące charytatywnej działalności zakonów i zgromadzeń na rzecz małżeństwa, rodziny i dziecka, ale przytaczam te informacje, byśmy sobie uświadomili, że Kościół w naszym kraju – Kościół, to znaczy my wszyscy – nie tylko w nauczaniu, teoretycznie, staje na straży świętości życia. I dlatego, ale nie tylko, ma moralne prawo i obowiązek przypominać boskie przykazanie: nie zabijaj i mówić niezmiennie aborcji: nie wolno"
wyjaśnił

Nawiązał ponadto do kampanii plakatowej, m.in. wykorzystującej obraz nienarodzonego dziecka mówiącego: "Jestem zależny, ufam Tobie".

"Niech to wołanie będzie słyszane przez wszystkich, którzy się urodzili i nie mają prawa odmawiać nienarodzonym prawa do życia. Mają natomiast obowiązek przyjąć nowe życie jako dar i otoczyć je macierzyńską i ojcowską miłością, co odzwierciedla prymat miłości Boga, który obejmuje nas swoją miłością od poczęcia aż po wieczność" – podkreślił metropolita katowicki.

(PAP)


Komentarze