Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
2 °C
AAA

Metropolia: Do środy zgłoszenia do udziału w śniadaniu dla samotnych

Wiadomości
TAGIGZM
Do środy organizatorzy corocznych śniadań wielkanocnych dla samotnych, odbywających się m.in. na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, czekają na zgłoszenia od tych, którzy chcą wziąć udział w tegorocznej edycji akcji.

W tym roku ze względu na epidemię koronawirusa przedsięwzięcie – gromadzące w poprzednich latach w dużych salach setki osób – będzie miało inną formułę. Sztab ochotników zamierza w niedzielę rano odwiedzić samotne osoby z metropolitalnych miast, dostarczając im wielkanocne śniadania do domów.

Idea świątecznych posiłków dla samotnych wyrosła z wigilii dla samotnych, organizowanych od lat przez pomysłodawcę i koordynatora akcji Mikołaja Rykowskiego. Początkowo, dwie dekady temu, wraz z żoną zaprosił on do siebie na wigilię samotnego sąsiada. W kolejnych świątecznych spotkaniach Rykowskiego uczestniczyło po kilka, kilkanaście osób.

Z czasem przedsięwzięcie zyskało wsparcie władz samorządowego Parku Śląskiego, a potem także miast. Prócz spotkań wigilijnych zainicjowano śniadania wielkanocne. Wydarzenia – organizowane początkowo równolegle w kilku miastach nowo utworzonej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – zaczęła koordynować założona przez Rykowskiego fundacja Wolne Miejsce.

W ub. roku wraz z rozwojem działalności GZM, zamiast większej liczby wydarzeń w poszczególnych miastach, ich gospodarze i zarząd Wolnego Miejsca zorganizowali jedno wspólne śniadanie w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Obecna sytuacja, związana z walką z rozprzestrzeniającym się koronawirusem, nie pozwala jednak na organizację spotkań masowych.

"Bez wątpienia należą do nich wigilie i śniadania dla samotnych, organizowane przez fundację Wolne Miejsce, miasto Katowice oraz współpracujące z nimi 17 gmin członkowskich GZM" – napisano w informacji przytoczonej w poniedziałkowym biuletynie gliwickiego samorządu.

"Wobec powyższego zarząd fundacji i jej wolontariusze rozpoczęli przygotowania do alternatywnej formuły wspólnego przeżycia Niedzieli Wielkanocnej z osobami samotnymi. Sztab fundacyjnych ochotników zamierza odwiedzić samotne osoby z metropolitalnych miast w niedzielę 12 kwietnia br., dostarczając im wielkanocne śniadania do domów" – zapowiedziano.

"W specjalnie przygotowanej fundacyjnej paczce znajdzie się nie tylko higienicznie przygotowane i hermetycznie zamknięte śniadanie, ale również świąteczna niespodzianka, stroik i wyjątkowa lektura świąteczna dla osób samotnych" – zadeklarowali koordynatorzy wydarzenia.

Nowy plan organizacji Metropolitalnego Śniadania Wielkanocnego dla Samotnych zakłada współpracę z lokalnymi przedsiębiorcami i samorządami w pozyskiwaniu produktów, z których zostanie przygotowane śniadanie, produktów gotowych (zamkniętych), mogących stanowić prezent, jak np. słodycze, a także stroików czy elementów, z których można takie stroiki wykonać.

"Ponadto fundacja zaprasza każdą osobę gotową dołączyć do wolontariuszy przygotowujących wydarzenie i gotowych rozwozić śniadania w niedzielny poranek. Do środy 8 kwietnia organizatorzy czekają także na zgłoszenia od osób samotnych, które chcą wziąć udział w akcji" – napisano w gliwickim biuletynie.

Informacje o bieżących przygotowaniach i możliwej formie wsparcia fundacji publikowane są na profilu: www.facebook.com/wolnemiejsce. Kontakt z fundacją Wolne Miejsce jest także możliwy innymi środkami komunikacji, zebranymi m.in. na stronie wolnemiejsce.pl. W tym roku inicjatywa, obok Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, uwzględnia m.in. Łódź i Warszawę.

Niezależnie od inicjatywy Rykowskiego świąteczne posiłki dla potrzebujących w Katowicach organizuje działające od 1989 r. Górnośląskie Towarzystwo Charytatywne – pierwsza pozapaństwowa i pozakościelna organizacja tego typu na Śląsku. Każdego roku organizowała uroczyste wielkanocne śniadanie dla osób bez domu, ubogich i samotnych, w tzw. białej sali przy ul. Jagiellońskiej 19.

W tym roku po raz pierwszy od ponad 30 lat GTCh nie spotka się bezpośrednio z najuboższymi we wnętrzach swojej siedziby. Zapowiedziało jednak, że tak jak każdego dnia w czasie epidemii, będzie na nich czekało ze świątecznym posiłkiem i dobrym słowem w okienku od ul. Jagiellońskiej 19 w Katowicach od godz. 12.00 do 16.00.(PAP)


Komentarze