Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
24 °C
AAA

Męczennik ze Śląska na znaczku pocztowym

Wiadomości
W sobotę, 20 listopada br., Poczta Polska wprowadzi do obiegu znaczek pocztowy emisji „Beatyfikacja ks. Jana Franciszka Machy". Walor trafi w ręce klientów i filatelistów dokładnie w dniu mszy beatyfikacyjnej śląskiego męczennika.

Autorka projektu, Ewa Burdzicka, przedstawiła na znaczku koloryzowane zdjęcie księdza Jana Franciszka Machy na tle pękającego muru więziennego, symbolizującego jego aresztowanie przez Gestapo. Poczta Polska wydała również, w limitowanej wersji, kopertę FDC, czyli kopertę Pierwszego Dnia Obiegu. Przedstawia ona archiwalne zdjęcie ks. Jana z Jego wielopokoleniową, śląską rodziną w dniu prymicji kapłańskich.

– Nowy błogosławiony, ksiądz katolicki, męczennik, Ślązak i Polak, jest przykładem osoby, która w obronie wartości najwyższych jest gotowa poświęcić swoje życie. Ksiądz Jan Macha zginął za pomoc prześladowanym i ubogim, za polski patriotyzm, za działalność patriotyczną, za wprowadzanie w czyn przykazania miłości bliźniego. Takie postawy ludzkie są nauczycielami życia dla młodego pokolenia, dlatego Poczta Polska honorując beatyfikację śląskiego męczennika, swoim znaczkiem wskazuje go jako wzór do naśladowania – mówi Wiesław Włodek, wiceprezes zarządu Poczty Polskiej.

Jan Franciszek Macha (Hanik) urodził się 18 stycznia 1914 r. w Chorzowie Starym. Był księdzem rzymskokatolickim, piłkarzem ręcznym oraz działaczem ruchu oporu. 3 grudnia 1942 r., w Katowicach, w wieku zaledwie 28 lat, za swoją działalność konspiracyjną, został zamordowany przez Niemców – egzekucja poprzez ścięcie (śmierć męczeńska).

We wrześniu br. Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczki pocztowe upamiętniające procesy beatyfikacyjne Prymasa Tysiąclecia, kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz matki Elżbiety Róży Czackiej.

O znaczku:
autor projektu: Ewa Burdzicka
liczba znaczków: 1
wartość: 4,00zł
nakład: 144 000 szt.
technika druku: offset
format znaczka: 31,25 x 43 mm
papier: fluorescencyjny
arkusz sprzedażny: 9 znaczków
data wprowadzenia do obiegu: 20 listopada 2021 r.

Komentarze