Matura z języka polskiego i znów przeciek?

Pantadeusz

Redakcja

5 maja 2022

Ponad 100 razy wpisano frazę "tradycja Pan Tadeusz" w Google tuż przed rozpoczęciem matury z języka polskiego. Ponownie doszło do przecieku?

W ubiegłym roku najprawdopodobniej doszło do wycieku tematu rozprawki na tegorocznej maturze z języka polskiego brzmiał "Czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągnięcie zamierzonego celu?". Wówczas według Google Trends, od godziny 7:12 wzrosła liczba wpisanej w wyszukiwarce frazy "Lalka ambicja". Największa aktywność została odnotowana o godz. 8.  Co więcej, jeden z użytkowników serwisu Wykop.pl "twinzpl" opublikował o godz. 7:52 wpis sugerujący temat dot. ambicji i "Lalki": ty będziesz moją La La Laleczką, lepiej być ambitnym czy osiągać cel - napisał na Wykopie.

Wyszukiwania w Google Trends działają na zasadzie porównywania częstotliwości i wyszukiwania fraz względem innych miejscowości. I faktycznie trochę podejrzanie wygląda to, że frazy dotyczące tematu rozprawki na tegorocznej maturze dotyczyły początkowo jednego województwa - powiedział rok temu  w rozmowie z WP.PL dyrektor CKE Marcin Smolik. Sprawa została zgłoszona do prokuratury. Dwa dni później Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik złożył w czwartek zawiadomienie do prokuratury w sprawie ewentualnego przecieku treści arkusza egzaminacyjnego z matematyki na poziomie podstawowym. 

Czy w tym roku mieliśmy "powtórkę z rozrywki"? Jednym z tematów tegorocznej rozprawki była ambicja na podstawie fragmentu "Pana Tadeusza". - Czym dla człowieka może być tradycja? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Pana Tadeusza, całego utworu Adama Mickiewicza oraz do wybranego tekstu kultury - czytamy w poleceniu. 

W środę, 4 maja od godziny 7:00 do godziny 9:00 (czyli momentu rozpoczęcia matury z j. polskiego) fraza "tradycja Pan Tadeusz" byłą wyszukiwana ponad 100 razy. Najwięcej zapytań dla takiego wyniku było w woj. podlaskim i woj. świętokrzyskim. 

Widzimy po analizie tego, co się działo i w mediach społecznościowych, ale też sami analizujemy Google Trends, że o ile w ubiegłym roku pojawiały się pełne frazy z fragmentu wypracowania, co mogło wskazywać na to, że rzeczywiście gdzieś ktoś arkusz otworzył przed dozwolonym czasem, tak w tym roku pojawiały się tylko pewne hasła - powiedział w środę dla PAP dyrektor CKE. 

 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

17 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 0.3µg/m3 PM2.5: 0.2µg/m3