Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
-11 °C
AAA

Apel prof. Mariana Zembali! Zawałowiec umiera zanim trafi do szpitala?! [WIDEO]

Wiadomości
80 tysięcy Polaków każdego roku ma zawał serca! Dużo? Bardzo dużo. Spora część z nas niestety zawał przypłaci życiem. Nie ma czasu – masz zawał lub go podejrzewasz – wzywaj pomoc – przekonuje akcja Śląskiego Centrum Serca w Zabrzu.

Aż co czwarta osoba z zawałem serca umiera zanim jeszcze trafi do szpitala, często z powodu zbyt długiego zwlekania z wezwaniem pomocy (pod numer 112) – alarmuje kampania „Zawał serca – Czas to Życie” zainicjowana przez Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Kardiolodzy interwencyjni potrafią uratować życie chorych z ostrym zawałem serca. Jest jednak warunek podstawowy! Dowiezienie chorego na czas do szpitala.

Im szybciej jesteśmy w stanie udzielić pomocy medycznej, tym lepsze możemy uzyskać wyniki leczenia”

podkreśla prof. Mariusz Gąsior, koordynator Kampanii i kierownik III Katedry i Oddziału Klinicznego Kardiologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

Z danych Ogólnopolskiego Rejestru Ostrych Zespołów Wieńcowych wynika, że u połowy Polaków z zawałem serca, czas od pierwszych objawów do udzielenia profesjonalnej pomocy w ośrodku kardiologii interwencyjnej wynosi ponad 260 minut. To tylko o 15 procent szybciej, niż jeszcze w 2005 r! Jesteśmy pod tym względem w ogonie Europy!

Już od pierwszych minut zawału w sercu powstają nieodwracalne zmiany, które postępują z upływem czasu. Będą one mieć znaczący wpływ na szanse przeżycia oraz jakość życia chorego po zawale. Wielu z nas uważa, że zawał serca ich nie dotyczy i nawet, gdy objawy wskazują na początek zawału, zwlekają z reakcją tak długo, jak to tylko możliwe. Czasem kilka, kilkanaście, a czasem nawet kilkadziesiąt godzin. Tymczasem w przypadku zawału serca reakcja musi być natychmiastowa, bo im szybciej chory trafi w ręce specjalistów, tym większe są jego szanse na przeżycie, a także na normalne życie po zawale”

mówi dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu prof. Marian Zembala

Objawy zawału? Ból (czasem bardzo silny), pieczenie lub ucisk za mostkiem w klatce piersiowej. Występują one u większości chorych. Inne dolegliwości to duszność, obfite zimne poty i zawroty głowy, a także ból w żuchwie, szyi, plecach ręce lub barku, ból brzucha z towarzyszącymi nudnościami lub wymiotami, oraz zasłabnięcia lub utrata przytomności. (PAP)

Foto: Kancelaria Prezydenta RP/SCCS/facebook.com


Komentarze