Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
9 °C
AAA

Marszałek Chełstowski: Wzmacniamy nadzór w szpitalu w Sosnowcu [WIDEO]

Trudno, żebym miał pretensje do marszałka Starzyckiego, o to że ktoś przetarg niekompetentnie nadzorował - komentuje marszałek Jakub Chełstowski sytuację, w jakiej znalazł się szpital wojewódzki w Sosnowcu, podległy Dariuszowi Starzyckiemu w zarządzie urzędu marszałkowskiego.

Wzmacniamy nadzór w szpitalu. Usługi medyczne są zabezpieczone, nie ma tam żadnych problemów - informuje marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski. 

Przypomnijmy, w szpitalu trwa kontrola, przeprowadzany jest audyt. Wcześniej wizytę w szpitalu złożyli agenci CBA. 

Jak informuje urząd marszałkowski - Departament Obsługi Prawnej i Kontroli Urzędy Marszałkowskiego podjął czynności w październiku ubiegłego roku. W dniu 21 maja br. dyrektor Departamentu Obsługi Prawnej i Kontroli przekazał Zarządowi Województwa Śląskiego informację nt. stwierdzonych nieprawidłowości, zaś ich skala wymagała podjęcia pilnych działań. 25 maja Zarząd Województwa, po zapoznaniu się z wynikami kontroli, podjął decyzję o odwołaniu ze stanowiska dyrektor Szpitala.

Główny zarzut dotyczył ustalania warunków  w postępowaniach na wyłonienie firmy świadczącej usługi prawne w sposób preferujący określonego wykonawcę. Wnioski z kontroli są podstawą do złożenia zawiadomienia do właściwej prokuratury. Zarząd Województwa podjął tę decyzję kierując się troską o zachowanie odpowiednich standardów zarządzania powyższą jednostką.  

Na podstawie wyników kontroli marszałek województwa zlecił, aby w placówce przeprowadził czynności w zakresie audytu. Już wstępnie ustalenia wskazują, że dochodziło do licznych nieprawidłowości - informuje urząd. 

Tymczasem kontrolę poselską w związku z wydarzeniami w szpitalu rozpoczął zespół złożony z Wojciecha Saługi i Mateusza Bochenka. Wojciech Saługa to poprzedni marszałek woj. śląskiego. 

- Ruszyliśmy z kontrolą poselską w Urzędzie Marszałkowskim‼ Dochodzą do nas niepokojące głosy o politycznych rozgrywkach, które się tam odbywają, z sosnowieckim Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym w tle - pisze na swoim profilu Wojciech Saługa. 

Odpowiada mu marszałek Chełstowski: Pan poseł Saługa poprosił tylko o dokumenty z kontroli. Jestem zdziwiony tą aktywnością. Od lat był problem z wojewódzkim pogotowiem ratunkowym, kierowanym przez Artura Borowicza, na którego spływały skargi - pan Saługa w ogóle nie był aktywny w tym problemie. Potem usłyszałem, że byli w dość dobrych relacjach, bywali na wspólnych imprezach - podkreśla marszałek Chełstowski. 

I dodaje - jest kontrola, są niedobre wyniki tej kontroli, podejmujemy działania. 


Komentarze