Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
5 °C
AAA

Marszałek Chełstowski podsumowuje pomoc finansową i zapowiada wsparcie dla turystyki [WIDEO]

Wiadomości
Marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski podsumował Śląski Pakiet dla Gospodarki. Zapowiedział też pomoc dla branży turystycznej w Beskidach.

Śląski Pakiet dla Gospodarki w znacznej mierze powstał w oparciu o środki unijne zarządzane z poziomu województwa. Pakiet jest uzupełnieniem działań strony rządowej w ramach tzw. Tarczy Antykryzysowej. Śląski Pakiet dla Gospodarki od samego początku obejmuje pięć filarów, na jakie pierwotnie przeznaczono 1 mld zł:

 1. pożyczki obrotowe i płynnościowe 446 mln zł,
 2. wsparcie pracodawców 323 mln zł,
 3. wsparcie bezzwrotne 162 mln zł,
 4. działania wspierające 57 mln zł,
 5. wejścia kapitałowe 20 mln zł.

Od samego początku pomoc dla przedsiębiorców w ramach Śląskiego Pakietu dla Gospodarki – w imieniu Zarządu  Województwa – prowadziło pięć instytucji: Fundusz Górnośląski, Wojewódzki Urząd Pracy, Śląskie Centrum Przedsiębiorczości, Departament Gospodarki i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Marszałkowskiego oraz Śląski Fundusz Rozwoju. Każda z nich aktywnie włączyła się do pracy i sprawnie oraz szybko udzielała wsparcia przedsiębiorcom z terenu województwa. Pomoc ta polegała zarówno na udzielaniu informacji o możliwej pomocy w ramach Śląskiego Pakietu dla Gospodarki, jak też na sprawnej obsłudze złożonych wniosków.

Po ponad dwóch miesiącach funkcjonowania Pakietu nastąpił czas podsumowania tego etapu i modyfikacji dotychczasowych działań w ramach poszczególnych filarów i dostosowania ich do aktualnej sytuacji. Przede wszystkim w ramach drugiego etapu zwiększyła się pula środków o dodatkowe 367 mln zł, a także dokonano przesunięcia środków pomiędzy filarem I (pożyczki), a II i III (dotacje).

Po zmianach wsparcie w ramach pięciu filarów Pakietu dotyczy następujących działań, na jakie przewidziano prawie 1,4 mld zł:

 • pożyczki obrotowe i płynnościowe wraz z innymi uproszczeniami w zakresie wsparcia zwrotnego 298 mln zł,
 • outplacement oraz wsparcie pracodawców w utrzymaniu miejsc pracy 640 mln zł,
 • wsparcie bezzwrotne, inwestycje w mśp 360 mln zł (konkurs rozpoczął się 28 kwietnia 2020 r.
  i został zakończony 24 czerwca 2020 r. – obecnie trwa formalna i merytoryczna ocena wniosków),
 • samorządowe działania wspierające, regionalne centrum wsparcia mśp  57 mln zł,
 • wejścia kapitałowe zwiększające zaangażowanie inwestorów w regionie 20 mln zł.

 

 

Poza bezpośrednim wsparciem finansowym Województwo Śląskie przy Współpracy z Regionalną Izbą Gospodarczą w Katowicach utworzyło Regionalne Centrum Wsparcia MŚP, które umożliwia przedsiębiorcom korzystanie z bezpłatnych porad i konsultacji w zakresie prawa, finansów i pozyskania środków, podatków i księgowości, kadr i restrukturyzacji przedsiębiorstwa, marketingu i reklamy oraz ogólnie pojętego doradztwa biznesowego. Przedsiębiorcy po wypełnieniu formularza otrzymają kontakt od doradców RIG Katowice oraz merytoryczne wsparcie ekspertów zewnętrznych. Przedsiębiorcy korzystać mogą również z infolinii, dzięki której otrzymają poradę oraz konsultację dotyczącą działania firmy w okresie epidemii koronawirusa. Wsparcie przebiega dwuetapowo. W pierwszej kolejności przeprowadzany jest szczegółowy wywiad przez osobę pierwszego kontaktu. Następnie konsultant ustala termin konsultacji eksperckich dogodny dla obu stron. Do dnia dzisiejszego z tej formy wsparcia skorzystało 240 przedsiębiorców z terenu województwa śląskiego, którzy odbyli 805 godzin bezpłatnych konsultacji.


Komentarze