Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
0 °C
AAA

Maląg: Wsparciem dla matki i dziecka jest program "Za życiem"

Gdy może urodzić się dziecko z wadami, wtedy potrzebne jest wsparcie. Takim wsparciem, wczesnym wspomaganiem matki i dziecka jest program "Za życiem". Jego budżet na lata 2017-2021 to 3 mld zł – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Minister rodziny i polityki społecznej we wtorek w "Poranku Siódma-Dziewiąta" pytana była o program kompleksowego wsparcia dla rodzin "Za życiem" w kontekście protestów, które trwają od czwartku w Polsce po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie dopuszczalności aborcji.

"Po ostatnim wyroku Trybunału Konstytucyjnego to, co widzimy na ulicy, to na prawdę bardzo, bardzo mocne emocje" – powiedziała Maląg.

"Kompleksowe wsparcie kobiety to jest właśnie program +Za życiem+. Rząd Prawa i Sprawiedliwości, Zjednoczonej Prawicy, przede wszystkim stoi w obronie życia od poczęcia. Stąd też ten program i wsparcie na rzecz osób niepełnosprawnych, który jest przez rząd realizowany od tych już pięciu lat(...). W tej materii będziemy jeszcze dalej działać, będziemy wprowadzać kolejne działania, kolejne elementy programu, ale dziś należy powiedzieć, że godność kobiety, wsparcie kobiety, wsparcie polskich rodzin jest dla nas priorytetem, a ochrona życia jest dla nas nadrzędną wartością"

podkreśliła.

"Kiedy dowiadujemy się, że nasze dzieciątko, na które bardzo czekamy, może urodzić się z jakąś wadą, wtedy na pewno jest bardzo trudna sytuacja emocjonalna i dla rodziny, wtedy przede wszystkim powinniśmy wspierać i wtedy program +Za życiem+ to jest to wczesne wspomaganie zarówno kobiet, jak i dzieci, to są odpowiednie działania paliatywne, rehabilitacyjne. I te wsparcia są realizowane" – wskazała minister.

Przypomniała, że na wsparcie osób niepełnosprawnych z budżetu państwa w 2015 r. ponad 15 mld zł, podczas gdy na 2020 r. zaplanowane jest 27 mld zł.

"Sam program +Za życiem+ ma budżet na lata 2017-2021 to 3 mld zł i na kolejna perspektywę 2022-2026 – ponad 3,2 mld zł" – poinformowała Maląg. Przypomniała też o Funduszu Solidarnościowym. Podała, że w 2020 r. na ten cel przeznaczono ponad 9 mld zł.

W ubiegły czwartek TK orzekł, że przepis ustawy z 1993 r. zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją.

Po ogłoszeniu wyroku TK rzeczniczka PiS Anita Czerwińska oświadczyła, że żadna kobieta i dziecko nie pozostaną bez pomocy, a program "Za życiem" zostanie poszerzony, aby zapewnić opiekę każdemu dziecku rodzącemu się z poważną chorobą czy wadami. Zapowiedziała, że zostanie powołana komisja nadzwyczajna, która miałaby przedstawić projekt nowelizacji przepisów.

Po wyroku TK w całej Polsce trwają protesty przeciw zaostrzeniu prawa aborcyjnego, organizowane m.in. przez "Strajk kobiet". Protesty odbywały się m.in. przed domem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, siedzibą PiS w Warszawie i na ulicach wielu miast w Polsce. W niedzielę odbyły się protesty także przed i w kościołach.

We wtorek w Sejmie minister rodziny i polityki społecznej na przedstawić informację o funkcjonowaniu programu kompleksowego wsparcia dla rodzin "Za życiem", programów finansowanych z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych i ewentualnych skutków, jakie wywołuje w ich realizacji niedawny wyrok Trybunału Konstytucyjnego.(PAP)

foto: facebook.com/MalagMarlena


Komentarze