Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
11 °C
AAA

W Częstochowie otwarto lokal zatrudniający osoby z niepełnosprawnościami 

Foto: UM Częstochowa
W szklanym pawilonie na Starym Rynku w Częstochowie działa już od kilku dni Kawiarnia Alternatywa 21, a w ten weekend do stolików pod dachem dołączą te na wolnym powietrzu.

Już w projekcie zakończonej wiosną rewitalizacji Starego Rynku założono, że prowadzenie kawiarni powierzone zostanie spółdzielni socjalnej. Dzięki wygranej w konkursie ofert - zorganizowanym przez gospodarza obiektu, czyli Muzeum Częstochowskie - spółdzielnia Jasne, że Alternatywa 21 otrzymała ogromną szansę na stworzenie w zabytkowej przestrzeni niebanalnego miejsca z ofertą bogatą nie tylko gastronomicznie, ale i kulturalnie.

Otwarcie lokalu, który zatrudnia osoby z niepełnosprawnościami nie byłoby możliwe bez pomocy Jurajskiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej. Alternatywa 21 to nie tylko kolejny punkt na gastronomicznej mapie miasta. To lokalizacja z potencjałem, możliwościami i planami no to, by stworzyć w tej starej/nowej atmosferze dawnego rynku miejsce chętnie odwiedzane przez częstochowian, częstochowianki oraz turystów.

Już teraz można tam oglądać wystawę ceramicznych rzeźb Marty Jędrzejewskiej, zaś wtorkowy wieczór otwarcia (20 lipca) połączony był z koncertem wrocławskiego artysty Janka Samołyka oraz wystawą malarstwa częstochowianina – Szymona Motyla.

Mam nadzieję, że ci młodzi ludzie zapoczątkują nową historię tego miejsca. Jeśli wszyscy dołożymy starań, jest szansa, że Stare Miasto stanie się miejscem popularnym i lubianym przez mieszkańców

- mówił podczas otwarcia Jarosław Marszałek, zastępca prezydenta miasta Częstochowy.

To nie koniec nowości na Starym Rynku.

Jeszcze tego lata udostępniona zostanie kolejna atrakcja – będzie to stała wystawa archeologiczno-historyczna usytuowana w przestrzeni muzealnej. Wizyta w nowej kawiarni to z pewnością doskonała okazja, by przy muzyce na żywo przyjrzeć się fantastycznym rzeźbom balansującym autorstwa Jerzego Kędziory, tańczącym fontannom i czasowym ekspozycjom.

Lokal jest czynny od wtorku do niedzieli w godzinach od 10.00 do 22.00. Dzierżawca będzie także obsługiwał mieszczące się w pawilonie publiczne toalety. Kawiarnia Alternatywa 21 to młodsza siostra Klubokawiarni przy ul. Mielczarskiego 20. Oba lokale prowadzi Spółdzielnia Socjalna „Jasne, że Alternatywa 21”, która powstała z inicjatywy Gminy Miasta Częstochowy oraz Fundacji Oczami Brata w 2016 r. Obecnie Spółdzielnia Socjalna nadal jest spółdzielnią osób prawnych, a tworzy ją Fundacja Oczami Brata oraz Fundacja Imago.

Naszym celem jest prowadzenie kawiarni samej w sobie, ale też lokalu, który funkcjonuje jako miejsce kultury. Założeń przyświeca nam wiele, bo równie ważnym celem jest uwrażliwianie mieszkańców na potrzeby osób z niepełnosprawnością i łamanie stereotypów, które ich dotyczą

- mówił Paweł Bilski, prezes fundacji Oczami Brata.

 

Źródło: UM Częstochowa


Komentarze